ARCHIST Awards For Interior Design 2020

mimarizm.com / 18 Aralık 2019
Üçüncüsü İç Mimar Tanju Özelgin’in kurgusu ile hazırlanan ARCHIST İç Mimarlık Yarışması'na son başvuru tarihi 21 Şubat 2020.

MIMARSIV tarafından, mimar ve iç mimarlardan oluşan bir komite ile düzenlenen ARCHIST İç Mimarlık Yarışması; üçüncü yılında İç Mimar Tanju Özelgin’in kurgusu ile hazırlandı. Özelgin’in kaleme aldığı davet metni, yılın temel fikrini ve yarışma ile Türk iç mimarlık projelerinden özellikle ortaya çıkarılmak istenenlerin niteliğini işaret ediyor.

‘Konu’ yürürken, koşarken, konuşurken, dururken, izlerken, poz verirken, kaybolurken, bulurken, beklerken, keşfederken, dalarken, sevinirken, üzülürken, telaşlanırken, ümit ederken, yanından geçerken, vazgeçerken, varsayarken... Hep karşımızda duran, kafamızı her kaldırdığımızda, her dokunduğumuzda, her nefes aldığımızda gördüğümüz ama görmekten mutlu olmadığımız her tasarım objesi.

‘Amaç’ giderek yayılan, kontrolden çıkan, alışılagelen uzun vadede çözülmesi daha da zor olan, başına buyruk, plansız, denetimsiz ve her türlü estetik ve işlevsel kaygıdan uzak, yavaş yavaş tüm hayatımızı kaplayan ve hiçbir tasaya çare olmayan, tasarım kargaşasına yönelik çözümler üretmek. Görünmeyeni görünür, konuşulmayanı konuşulur, üzerine düşünülmeyeni düşünülür kılmak ve uzun vadede çözüme yönelik adımlar atmak.

‘Sonuç olarak’ her birimizin hayatına dokunan, kafasını meşgul eden, çözümler üretmeye iten bu soruna yönelik üretmiş olduğunuz projelerinizi bekliyoruz.

Çünkü Bertolt Brecht’in dediği gibi:

“İstediğince yalın görünsün göze,
kuşkuyla bakın en küçük olaya bile!
Sınayın gerekli olup olmadığını, hele
«alışılagelmiş» türden ise! açıkça
istiyoruz şunu sizden:
Sakın doğal bulmayın hep alışılageleni!
çünkü artık hiçbir şeye doğal denmemeli;
şu kanlı kargaşanın, şu düzenli geçinen
düzensizliğin, serserice başına
buyrukluğun ve insanla ilintisini yitirmiş
insanlığın egemen olduğu dönemlerde
kimse demesin: doğaldır bu olup bitenler;
böyle denmesin ki inanılsın her şeyin
değişebileceğine.”

ARCHIST 2020 jürisi; İç Mimar Atilla Kuzu, İç Mimar Hakan Ezer, Mimar Han Tümertekin, Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın, Gazeteci-Yazar Nilay Örnek, İç Mimar Sefer Çağlar, İş İnsanı Serdar Bilgili, İç Mimar Tayfun Mumcu, ve Mimar Tülin Hadi.

Altı kategorisi olan yarışmaya tamamlanmış işlerle; Yaşam Alanı, Çalışma Alanı, Alışveriş Alanı, Ticari Konaklama Alanı, Eğitim-Kültür Alanı ve gerçekleşmemiş projelerle, Hayata Geçmemiş Konsept Projeler kategorilerinde katılmak mümkün.

Jüri değerlendirmesi sonucu kısa listeye kalan projeler 18-19 Mart’ta Swissotel’de düzenlenecek MIMARSIV Selection organizasyonunda sergilenecek. 19 Mart’taki ödül gecesinde ise kazananlar açıklanacak. ARCHIST 2020 ödülü Berlin Tasarım haftası gezisi.

Nitelikli mimari malzeme markalarının desteklediği yarışmada ana sponsor Nippon Paint, altın sponsor VitrA, gümüş sponsor Mapei ve sergi sponsoru Burotime.

ARCHIST 2020 Organizasyon komitesi İç Mimar Ali Doruk, İç Mimar Tanju Özelgin, Mimar Banu Uçak, Mimar Görkem Volkan, Mimar Hakan Sekmen, İç Mimar Jale Kulin ve MIMARSIV kurucu ortakları Aslı Sekmen ile İlkay Öngün’den oluşuyor.

21 Şubat'a kadar başvuruların devam edeceği yarışma hakkında detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :