7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 07 Mart 2011

"MOSDER 7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması" gençlerin tasarımlarına hayat veriyor. Üniversitelerin endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimarlık bölümü öğrencilerinin çizimleri bu yılki yarışma ile birlikte ilk kez üretilmeye başlanıyor.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) genç tasarımcıların hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. MOSDER'in "7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması", bu yıl da yetenek ve hayal gücünün birleştiği tasarımların mücadelesine sahne olacak.

4 Mart 2011 tarihinde ilan edilecek yarışma, hem Türk mobilya endüstrisinin gelecek vizyonunun geliştirilmesine katkıda bulunacak hem de geleceğin tasarımcı adaylarının hayat bulan tasarımlarının ödüllendirilmesine öncülük edecek. Yarışmada bu yıl ilk kez gençlerin tasarımları üretilerek hayat bulacak. MOSDER üyesi şirketler en iyi tasarımları satın alıp üreterek daha sonra koleksiyonlarına ekleyebilecek.

"7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması"; Oturma-Dinlenme, Depolama, Koruma, Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya Servis Ünitesi (Sehpa, Kütüphane, Ayakkabılık, TV Sehpası, Askılık, Telefonluk, Portmanto vb), Uyuma, Genç Mobilya kategorilerinden oluşuyor.

Yarışmaya üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık bölümlerinden 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabiliyor. Tasarımların son teslim tarihi 20 Haziran olarak bildirilirken, kazananların ise Aralık 2011'de düzenlenecek ödül töreniyle açıklanacağı ekleniyor.

İkinci aşamaya kalan tasarımlar üretime geçirilecek

Yarışmacıların tasarımları özgün ve yenilikçi, kullanıcıya getirdiği fayda, üreticiye getirdiği fayda,  estetik, görsel kalite ve çekicilik kriterleri ile değerlendirilecek. Her yarışmacı, yarışmaya MOSDER'in internet sitesinden temin edebileceği "Başvuru Formu"nu doldurup imzalayarak katılacak. Birinci aşamada dereceye giren 15 finaliste 3000'er TL ödenecek ve sertifika verilecek.

İkinci aşamada her bir finalist MOSDER üyesi olan dev firmalarla anlaşarak sözleşme imzalayacak. Bu sözleşme karşılığında tasarım hakları MOSDER üyesi firmaya devredilecek. MOSDER üyesi firma bu tasarım karşılığında finaliste 1000 Euro ödeyecek ve tasarımları kendi koleksiyonunda kullanabilecek. Üretilen bu tasarımlar arasından birinciler seçilecek.

 

Yarışmada ayrıca ‘Engelliler/Özürlüler için Ev Mobilyası Tasarımı' kategorisinde de başvurular alınacak. Bu kategoriye de tasarım alanında eğitim almış, halen almakta olan veya bu alanda çalışanlar katılabilecek.

Yetenek ve hayalgücünün birleştiği tasarımlar; Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nden (TOFD) Şükrü Sürmen, Erdoğan Turgut Mobilya'dan Yusuf Turgut, Çilek Mobilya'dan Mustafa Çilek ve ODTÜ'den Güner Mutaf‘tan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. 

Yarışmanın üçüncüsü 2 bin, ikincisi 4 bin, birincisi ise 6 bin TL ve MOSDER Başarı Belgesi ile ödüllendirilecek.

Yarışmaya ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvuru formu için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :