61. Uluslararası Troia Festivali Afiş Tasarım ve Uygulama Yarışması

mimarizm.com / 23 Şubat 2024
61. Uluslararası Troia Festivali Afiş Tasarım ve Uygulama Yarışması'nın son teslim tarihi 30 Mayıs 2024.

YARIŞMA KONUSU

Her kent, tarihi, doğası ve kültürel zenginlikleri ile dünya üzerinde önemli bir nokta oluşturmaktadır.

Çanakkale tarihi, arkeolojisi, mitolojisi, seramiği gibi geçmişten günümüze gelen zenginliklerinin yanında, tüm yaşayanlarının sahip çıktığı hoşgörü ve paylaşımcılık misyonu ile donanmıştır. Ulusal ve Uluslararası arenada “Barışın Kenti” olarak bilinen kentimiz yaşam kültürü olarak “Barış”ı ele almaktadır.

Yarım asrın da üzerine yılları ekleyerek 61.si için çalışmaları başlamış olan Festival, ismini dünyadaki en ünlü antik kentlerden biri olan Troia’dan almaktadır. Troia Antik Kenti, tüm insanlığın ortak mirası kabul edilen, evrensel değerlere sahip, takdire ve korunmaya değer bulunan kültürel ve doğal varlıkların yer aldığı Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.Binlerce yıllık zamana tanıklık etmiş ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İnsanlık tarihi ve dünya kültürünün en önemli değerlerinden biridir.

Yarışmacılardan tasarımlarında, kentin ve kentlinin yaşam süreci ve geleceğe aktarım olgusu içinde, kentin öğeleri ve bahsedilen değerler dikkate alınarak “TROİA” ve “BARIŞ” değerlerini bütünleştirerek yorumlamaları beklenmektedir.

YARIŞMA AMACI

- Her yıl Çanakkale’de düzenlenmekte olan ve bu yıl 61.’si yapılacak olan, “Uluslararası Troia Festivali” etkinliğini duyurma amacıyla afiş seçilmesi, yarışmaya katılan tasarımlar arasından sergilenmeye değer bulunan afişlerin festival kapsamında sergilenmesidir.

- Profesyonel veya amatör olarak grafik tasarımı yapan kişilerin tasarımcı kimliklerinin gelişmesine yardımcı olmak, bir bağlam çerçevesinde düşünme becerilerinin gelişmesine katkı sağlamak, özgün eser üretimine teşvik etmek, sanatsal çalışmaları desteklemek ve kalıcı eser bırakmaya özendirmektir.

YARIŞMANIN KAPSAMI

Yarışma, Türkiye genelinde ve Uluslararası alanda 18 yaşını doldurmuş olan tüm tasarımcılara açıktır.

KATILIM ŞARTLARI

a) Yarışma bireysel ve ekip olarak katılıma açıktır. Bir yarışmacı / yarışmacı ekip, farklı rumuzla en fazla üç afişle katılabilir. Ekip olarak gönderilen afişin ödül alması halinde ödül, tüm katılımcılar tarafından belirlenen ve ıslak imzalı tutanak ile beyan edilen temsilci hesabına yatırılır. Grup olarak kazanılan ödüllerin bedeli değişiklik göstermez. Bedel 11.Madde’de belirtilen tutarda, grubun her üyesi adına değil, grup temsilcisi adına ödenir.

b) Yarışmaya katılanlar, başvuruyu yaptıkları andan itibaren afişlerinin ve afişi hazırlarken kullanılan her türlü tasarım ve tasarım öğesinin özgün ve kendilerine ait olduğunu, telif kapsamında olmadığını; fikirsel ve/veya biçimsel olarak başka herhangi bir afiş, resim, video vb. üretim ile benzerlik taşımadığını; bu eser ya da eserlerle daha önce hiçbir yarışmaya katılmadıklarını ve hiçbir yerde sergilenmediğini, telif haklarının devredilmediğini ve bu şartname hükümlerini aynen kabul ederler. Katılım formu bulunmayan afişler değerlendirmeye alınmayacaktır. (Bu şartları taşımayan afişler, ödüle veya sergilemeyedeğer görülmüş olsalar bile yarışma dışı bırakılır.)

c) Yarışmaya katılan ve ödüle/sergilemeye değer bulunan tüm afişler bedelsiz ve süresiz olarak Çanakkale Belediyesi’ne ait olacak, iade edilmeyecektir. Çanakkale Belediyesi yarışma yolu ile elde ettiği bu afişleri televizyon, internet, sosyal medya ve diğer her türlü dijital ortamda yayınlama; katalog, broşür, afiş, kitap, CD, video ve diğer ortamlara alarak yayınını ve dağıtımını yapma; ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki eğitim ve kültür kurumlarına gönderme, ulusal ve uluslararası haber yapma hakkına sahip olacaktır.

d) Seçici kurul, gerek gördüğünde afiş sahibinden afiş üzerinde değişiklik yapmasını ve festival programı tasarımı üzerinde çalışma yapmasını isteyebilir veya Çanakkale Belediyesi tasarımcıları bu değişiklikleri gerçekleştirebilir. Bunun için Çanakkale Belediyesi tarafından ödül tutarı dışında bir ödeme yapılmaz.

e) Bir yarışmacı yarışmaya en fazla üç afişle katılabildiği gibi, birden fazla ödüle de layık görülebilir.

f) Yarışmacılar, yarışma şartlarını ve Seçici Kurul (Jüri) kararlarını kabul etmiş sayılacaklardır.

g) Afiş çalışmalarında renk ve teknik kullanımda herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak dört renkli (CMYK) ofset baskı teknolojisi ile elde edilebilen renklerin dışına çıkılmamalıdır. Çalışmalar 300 dpi çözünürlükte olacaktır.

h) Afişler, 50x70 cm. boyutunda dikey olarak çalışılacaktır (50x70 cm afiş için net çalışma alanı; 48x68 cm olmalıdır). Afişlerde görsel tasarımı destekleyen sözel mesaj 3 olarak “61. Uluslararası Troia Festivali” ibaresi yer alacaktır.

i) Afişlerin dijital orijinali, Adobe Illustrator (.ai) veya Adobe Illustrator (.eps) veya Photoshop (.psd ) veya Photoshop (.tiff) versiyonlarından biri ile program uzantısı belli olacak, layerları açık olacak şekilde ve herhangi bir sıkıştırma işlemi yapılmadan çalışılmalıdır.

j) Yurt içinden gönderilecek olan çalışma dosyaları https://ulakbel.canakkale.bel.tr/WebBasvuru/festival-afis#/ adresinde bulunan alana, yurt dışından gönderilecek olan çalışma dosyaları kardeskent@canakkale.bel.tr adresine; minimum 3 MB maximum 5 MB boyutlarında olacak şekilde JPEG veya PDF formatında yüklenecektir. Yüklenen eserin/eserlerin dosya ismi yalnızca “rumuz”dan oluşturulmalıdır. “Rumuz” katılımcı tarafından 6 haneli rakam olarak belirlenecektir. Katılım formu da aynı adresler üzerinden belirtilen alana rumuz ile yüklenmelidir/gönderilmelidir. Katılımcı birden fazla eser ile katılım gösterecek ise; her bir eser için farklı bir “rumuz” belirleyerek dosya isimlerini buna göre düzenlemeli, yukarıda bulunan adresler üzerinden yeni başvuru/gönderi oluşturmalıdır. Eserler ve katılım formlarının dosya isimleri, katılımcıya ait herhangi bir bilgi içermemelidir.

k) Afiş üzerinde uygun bir yerde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı logoları\amblemleri yer alacaktır. İlgili logolar\amblemler www.canakkale.bel.tr adresinden temin edilebilir.

l) Çanakkale Belediyesi çalışanları ve 1. derece yakınları, Seçici Kurul Jüri Üyeleri ve 1. derece yakınları yarışmaya katılamaz.

m) Jüri, gerçekleştirdiği değerlendirme sonunda ödüle değer görmemesi durumunda Birinci veya Mansiyon afiş seçmeme hakkına sahiptir.

n) Çanakkale Belediyesi, Jürinin birinci olarak seçtiği afişi kullanıp kullanmama hakkını saklı tutar.

o) Seçici Kurul değerlendirme sonunda Birinci afiş ve Mansiyon afişleri yedekleri ile birlikte seçecektir. Yedek tasarımlar asile geçmediği takdirde herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

p) Katılımcılar, yarışmaya başvurdukları andan itibaren afişin özgün olduğunu, daha öncebu afiş ile herhangi bir yarışmaya katılmadıklarını, ödül almadıklarını, afişin hiçbir yerde sergilenmediğini kabul ederler.

q) Katılımcılar yarışma katılım formunu imzalayarak yarışma şartnamesinin tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

YARIŞMA TAKVİMİ

Son Teslim Tarihi: 30 Mayıs 2024 Perşembe
Değerlendirme Tarihi: 7 Haziran 2024 Cuma
Sonuçların Açıklanması: 14 Haziran 2024 Cuma
Ödül Töreni: 10 Ağustos 2024 Cumartesi
Sergileme: 9-13 Ağustos 2024 tarihleri arasında “61. Uluslararası Troia Festivali” etkinlik programı çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

ÖDÜL

Birincilik: 20.000 TL
1. Mansiyon: 5.000 TL
2. Mansiyon: 5.000 TL

SEÇİCİ KURUL (Soyadı Sırasıyla)

Nadir ÇAKIR / Grafik Tasarımcı - Çanakkale Belediyesi, Zeynep Özleyiş ÇETİN / Belediye Başkan Yardımcısı – Çanakkale Belediyesi, Dr. Öğr. Üyesi İlkan Devrim DİNÇ / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi, Doç. Dr. Ali Can METİN / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi, Blagoy TOPRAKİDİS / Fotoğraf Sanatçısı, Dr. Öğr. Üyesi Özlem UYAN / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi, Enver YILMAZ /Çanakkale Tübingen Troia Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :