6 Şubat Türkiye Depremi -İzler ve İzlenimler- Fotoğraf Sergisi Yarışması

mimarizm.com / 25 Eylül 2023
TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen “6 Şubat Türkiye Depremi: İzler ve İzlenimler” Fotoğraf Sergı̇sı̇ Yarışması'nın son katılım tarihi 18 Ekim 2023.

AMAÇ

- Bu fotoğraf sergisi, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) yürütücülüğünde TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi tarafından Kayseri Ulusal Fotoğraf Amatörleri Derneği (UFAD) desteği ile deprem farkındalığı oluşturma amacıyla düzenlenecektir.

 - Fotoğraf Sergisi, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'yi sarsan depremin “kentler ve yapılar” üzerindeki etkilerini belgelemek ve anlamak amacıyla düzenlenmektedir.

- Bu sergi ile fotoğraf sanatı aracılığıyla, depremin ardından kentlerimizdeki yıkım ve yapılardaki dönüşümlerin izlerini yansıtan fotoğrafların kayıt altına alınması ve gelecek nesillere görsel bellek olarak aktarılması amaçlanmaktadır. 

- Sergiye TFSF’nin bu konuda yaptığı kamuoyu duyurusundaki etik prensipler göz önünde tutularak “insani duyguları ve yaşanan acıları” ön plana çıkaran tarzda görüntülerden ziyade yapı hasarları ve yıkım fotoğrafların katılımı beklenmektedir.

KİMLER KATILABİLİR?

a) 18 yaş üstü, geçerli TC Kimlik numarası taşıyan tüm fotoğrafçılara katılım açıktır.

b) Katılımda dernek veya oda üyeliği şartı aranmamaktadır.

c) Sergiye Seçici Kurul üyeleri, Danışma Kurulu ve birinci derece akrabaları hariç herkes katılabilir. (TFSF Yönetim Kurulunda görev alanlar ve TFSF Yarışma Temsilciliği yapanlar katılabilir.)

d) TFSF tarafından kısıtlama alanlar (kısıtlama sürelerinin bitim tarihi serginin son katılım tarihinden sonra olanlar) katılamaz.

e) Davetli bölümüne Danışma Kurulunca uygun görülen kişiler davet edilebilir.

KATILIM KOŞULLARI

a) Katılım ücretsizdir.

b) Sergide, "6 Şubat Türkiye Depremi: İzler ve İzlenimler" başlığı altında yer alacak 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'yi sarsan depremin “kentler ve yapılar” üzerindeki etkilerini belgeleyen fotoğraflar değerlendirilecektir.

c) Katılım için gönderilecek fotoğraflar, 6 Şubat ve sonrası Türkiye Deprem bölgesindeki illerde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa) çekilmiş olmalıdır.

d) “Yapay Zeka (AI)” kullanımı ile oluşturulan fotoğraflar, HDR ve belgesel yapısı değiştirilmiş fotoğraflar sergiye katılamazlar.

e) Sergiye, dosya boyutu 5 MB geçmeyecek şekilde dijital olarak siyah-beyaz veya renkli fotoğraflarla katılım sağlanabilir. Sergi için gerekirse fotoğrafın orijinal dosyası katılımcıdan istenebilir.

f) Bir kişi, kendisine ait en fazla 4 (dört) fotoğrafla seçmelere katılabilir.

g) Bu sergi bir fotoğraf yarışması değildir. Bu nedenle sergiye daha önce bir fotoğraf yarışmasında ödül ya da sergileme almış fotoğrafların gönderilmesinde bir engel yoktur.

h) Seçilen fotoğraflardan oluşan sergi “TFSF SANAL GALERİ”sinde (https://tfsfsanalgaleri.org/) izlenmeye açılacaktır.

i) Katılımcı, sergi için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Başkasına ait görüntüleri olduğu gibi veya kısmen kullanan, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler katılımcının hukuki sorumluluğu ve yükümlülüğündedir.

j) Sergiye katılmak, seçilen fotoğraflardan Kayseri Mimarlar Odası, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu ve/veya Ulusal Fotoğraf Amatörleri Derneğinin planladığı ulusal ve uluslararası etkinliklerde, sanal mecra sunumlarında katılımcının ismi belirtilerek seçkiler yaparak kullanılmasına izin verilmesi anlamına gelir.

k) Katılımcılar, kişisel verilerin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak işlenmesine ve aktarılmasına yönelik her türlü idari ve teknik tedbiri almakla yükümlüdür. Bu kapsamda gerçek kişiye ait fotoğrafların işlenmesi durumunda kişilerin Kanun kapsamında bilgilendirilmesi ve açık rızasının alınması gereken durumlarda açık rızalarının alınması gerekmektedir. Sergiye gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir sergiye gönderilmesine; fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Kanun'a uygun şekilde aktarılmayan fotoğraflar hakkında sorumluluk katılımcıya aittir.

SEÇİCİ KURUL, DÜZENLEYİCİ KURUL VE SEÇİM PRENSİPLERİ

a) Sergiye toplamda 30 fotoğraf seçilecektir. Bu fotoğraflardan sergiye başvuru yapan katılımcılar arasından Seçici Kurul değerlendirmesine göre seçim yapılacak ayrıca davet edilen fotoğrafçılardan Danışma Kurulu fotoğraf seçimi yapılabilecektir.

b) Sergi için www.tfsfonayliyarismalar.org web sitesi üzerinden yüklenen fotoğraflar, katılımcı isimleri gizlenerek, üç (3) kişilik Seçici Kurula çevrimiçi toplantıda sunulacak ve Seçici Kurul üyeleri değerlendirme yapacaktır.

c) Bir kişinin en fazla 4 (dört) fotoğrafı sergiye alınacaktır.

d) Sergiye fotoğrafı seçilen kişilere, seçilen fotoğrafının da bulunduğu özel tasarım katılım belgesi TFSF tarafından verilecek, telif hakkı bedeli 500 TL (Beş Yüz Türk Lirası) TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi tarafından kişilerin IBAN hesabına aktarılacaktır.

e) Serginin Küratörlüğünü Nimet Gönenç Çınaroğlu yapacaktır.

f) SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ (alfabetik sıra ile)

Akgül ZOR (Fotoğraf Sanatçısı, Y. Mimar, Restorasyon Uzmanı), Hilal KILIÇ ASLAN (Fotoğraf Sanatçısı, Y. Mimar), Murat GERMEN (Fotoğraf Sanatçısı, Akademisyen, Y. Mimar)

g) DANIŞMA KURUL ÜYELERİ (alfabetik sıra ile)

Murtaza ER (TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı), Rahmi Çevik (Fotoğraf Sanatçısı, İnşaat Mühendisi), Dr. Sefa Ulukan (Fotoğraf Sanatçısı, TFSF Başkanı, EFIAP)

BAŞVURU VE KATILIM

a) Sergi için fotoğraflar 18 Ekim 2023 saat 23:00’a kadar https://tfsfonaliyarismlar.org/ web sitesinden üye girişi yapıldıktan sonra sergi için oluşturulan link ve kategori üzerinden, gerekli teknik şartlar sağlandıktan sonra yüklenebilir. Katılım, sergi koşullarının ve şartnamenin kabulü anlamına gelir.

b) Sergi katılımı çevrimiçi (online) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e- posta, kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.

c) Sergiye katılım sağlayacak kişilerin, sergi ile ilgili armağan ve belgelerin gönderilmesi için web sitesindeki kullanıcı bilgilerini (adres vb) eksiksiz doldurmaları gereklidir. Adres ve iletişim bilgilerinin doğru ve tam beyanının sorumluluğu katılımcıya aittir.

d) Fotoğrafların yüklenmesi sırasında kaynaklanabilecek olası sorunlar için TFSF, UFAD veya TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi sorumlu olmayacaktır.

e) Sergi ve/veya katalog için TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi, TFSF veya UFAD gerekirse fotoğrafın orijinal dosyasını katılımcıdan talep edilebilir.

TAKVİM

Başlama Tarihi: 18.09.2023
Son Katılım Tarihi: 18.10.2023
Kurul Toplanma Tarihi: 21.10.2023
Sonuçların İlanı: 30.10.2023

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :