2014 Ajandası Fotoğraf Yarışması: "Öteki" Mimarlık

mimarizm.com / 12 Haziran 2013

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından, bu yıl 15.'si düzenlenen Ajanda Fotoğraf Yarışması'nın teması "Öteki" Mimarlık olarak belirlendi. Yarışmanın son başvuru tarihi, 02 Eylül 2013.

                        


Yarışmanın Amacı
Dünya Mimarlık Günü, her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü tüm dünyada Uluslararası Mimarlar Birliği'nin (UIA) belirlediği tema çerçevesinde düzenlenen etkinliklerle kutlanmaktadır. Dünya Mimarlık Günü ülkemizde Mimarlar Odası birimlerince farklı etkinliklerle kutlanmaktadır. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi de her yıl Dünya Mimarlık Günü programı kapsamında gerçekleştirdiği bir dizi etkinliğin yanı sıra, belli bir tema çerçevesinde "Ajanda Fotoğraf Yarışması" düzenlemekte ve yarışmanın sonuçlarını sergilemektedir. 2014 yılında Afrika'nın Durban kentinde düzenlenecek olan UIA 25. Kongresi'ne konut hakkını vurgulayan bir fotoğraf sergisi ile katkı sunmak amaçlanmaktadır. Bu amaçla "Öteki" Mimarlık  teması ile fotoğraf yarışması açılmasına karar verilmiştir.

Elverişli ve sağlıklı konut hakkı bir insan hakkıdır. Bu hak, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve T.C. Anayasası ile güvence altına alınmıştır. İnsanların konut ihtiyacını karşılamakla yükümlü hükümetler bugüne kadar bu hakkı sağlamak yerine yıllarca istismar etmişlerdir. Konut sorununu devletin sağlamaması nedeniyle, her insan kendi konut sorununu kendisi çözmüştür. Sağlıksız ve güvensiz bu konutlarda oturan insanlar, bugün de kentsel dönüşüm uygulaması adı altında yine istismar edilmekte, konut sağlayacağız vaadi ile konutsuzluğa ya da borç batağına itilmektedirler.

"Öteki" Mimarlık başlığı altında her yarışmacıdan; konut hakkı verilmeyen insanımızın barınma sorununu çözmek amacı ile oluşturduğu yaşam alanlarını, bu alanların sokaklarındaki günlük hayatı ve yine bu alanlarda "kentsel dönüşüm" adı altında yaşanan el değiştirme ve yerinden etme süreçlerine karşı sürdürülen direnişin, yıkımın, yıkımla birlikte ortaya çıkan çaresizliğin mekânlarını belgelemesi beklenmektedir.

Yarışma Takvimi
Duyuru: 3 Haziran 2013
Son Başvuru Tarihi: 2 Eylül 2013
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 25 Eylül 2013
Ödül Töreni ve Sergi Açılışı: 07 Ekim 2013, saat: 17.00
Fotoğrafların İadesi: 28 Ocak 2014

Seçici Kurul
Behiç Ak (Mimar-Karikatürist)
Zafer Kutlu Bayhan (Mimar-Fotoğraf Sanatçısı)
Hilmi Etikan (Belgesel Film Yönetmeni)
Şeniz Kabadayı (Fotoğraf Sanatçısı)
Hürü Kaya (Fotoğraf Sanatçısı)
Aras Neftçi (Mimar-Fotoğraf Sanatçısı)
Yalçın Savuran (Fotoğraf Sanatçısı)
Hüsnü İlham Tibet (Mimar-Fotoğraf Sanatçısı)

Ödüller
Birincilik Ödülü: 3.000 TL
İkincilik Ödülü: 2.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 1.000 TL
Eşdeğer ödül (en fazla 38 adet): 100'er TL

Birincilik Ödülü verilecek fotoğraf, albüm ajandanın kapağı olarak kullanılacaktır. Ödül alan diğer fotoğraflarla birlikte eşdeğer tüm fotoğraflar ajanda içinde yer alacaktır. Ödülün yanı sıra tüm katılımcılara "Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kültürel Katkı Belgesi" verilecektir.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :