2011 Ytong Ulusal Mimari Tasarım Yarışması: “Çatılar ve Sürdürülebilirlik”

mimarizm.com / 06 Ekim 2010
Katılımcılardan gelen yoğun istek üzerine, Ytong "Çatılar ve Sürdürülebilirlik" konulu Mimari Tasarım Yarışması'nın 14 Şubat 2011 olan teslim tarihi bir ay ertelenerek 14 Mart 2011 tarihine uzatıldı. Dünya Mimarlar Birliği'nin (UIA), 2010 yılı Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla belirlediği "Daha İyi Kent, Daha İyi Yaşam - Tasarım Yoluyla Sürdürülebilirlik" temasına Ytong da Ulusal Mimari Tasarım Yarışması ile destek veriyor.

Sürdürülebilir kentsel çevreler için, mevcut yapı stoğunun iyileştirilmesi gerekliliğine dikkat çeken Ytong, düzenlediği yarışma ile var olan mekânları yeniden değerlendirirerek barınma sorununa yenilikçi çözüm önerileri getirmeyi hedefliyor. Özellikle büyük kentlerde atıl durumda bulunan yapıların çatı ve/veya son katlarının, donatılı Ytong plakları kullanılarak güvenli, sağlıklı ve ekonomik bir biçimde yeniden değerlendirilmesi üzerine tasarım fikirleri üretilmesini teşvik ediyor.

Başvurular Jo Noero Konferansı ile başladı

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin katkılarıyla düzenlenen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen yarışma, 5 Ekim 2010 tarihinde Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından Dünya Mimarlık Günü çerçevesinde gerçekleştirilen"Mimarlık ve Kent Şenliği" etkinlikleri kapsamında, dünya mimarlık pratiğinin önemli isimlerinden Jo Noero konferansı ile başladı. Ünlü mimar konuşmasında, "Mekânların verimli kullanılması ile oluşan yaşam alanları sürdürülebilir bir gezegen için ciddi bir değer taşımaktadır. Çok küçük alanların bile başarılı bir mimari yaklaşımla değerli yaşam alanlarına dönüştürülebileceğine inanıyorum. Bu nedenle de kent yaşamının sağlıklı gelişmesi yönünde açılan yarışmanın büyük önemi bulunuyor. Yarışmanın, yeni fikirlerin ve farklı düşüncelerin ortaya çıkmasında ve mimari tasarımın geleceğin yaşam kalitesini artırmasında etkili bir rol oynayacağına inanıyorum" dedi. 

Birincinin 30 bin TL, ikincinin 20 bin TL, üçüncünün ise 15 bin TL para ödülü kazanacağı yarışmada, 5 adet 5 bin TL değerinde mansiyon ve 3 adet de 2 bin 500 TL değerinde satın alma ödülü dağıtılacak. Yarışmada ayrıca, birincilik ve ikincilik ödülü sahibi mimarlara, projelerinin uygulanması halinde Ytong Çatı Plağı bedelsiz olarak sağlanacak.

Yarışma Takvimi
Teslim tarihi: 14 Mart 2011
Sonuç Bildirimi: 24 Mart 2011
Ödül Töreni, Kolokyum ve Sergi: 07 Nisan 2011

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi ve yarışma şartnamesi için tıklayınız


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :