12. Uluslararası Genç Mimarlar Fikir Projesi Ödülleri

mimarizm.com / 16 Ocak 2017
Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından, UIA himayesinde düzenlenen “Kentsel Boşluğun Sokak Kütüphanesi Olarak Değerlendirilmesi” temalı 12. Uluslararası Genç Mimarlar Fikir Projesi Ödülleri'nin proje son teslim tarihi 29 Mart 2017.

Amacı ve Kapsamı
Farklı işlevler doğrultusunda mekânların tanımlanmasını ve ilişkilerinin kurgulanmasını sağlayan mimari tasarımda "boşluk" tarihsel öneme sahip bir kavramdır. Mimarlık tarihinde önem taşıyan yapıtların ortak noktası, diğer birçok olumlu özelliklerine ek olarak, iç ve dış mekanlarda anlamlı boşluklar oluşturmaları ve bu boşluklara uygun işlevler yüklemeleridir. Mimarlık literatüründe kendine yer edinen veya bunları örnek alan sınırlı sayıdaki yapıtın tersine çağdaş kentsel ortamları oluşturan yapıların çoğunda niceliksel hedefler niteliksel kaygıların önüne geçmektedir. Mekânsal birim sayısı, alan, yükseklik vb. şekillerde tanımlanan niceliksel hedeflere ulaşma çabasının kentsel ortama yansıması nitelikli boşlukların oluşumundan çok kentleri azami düzeyde "doldurma" gayretidir. Kentsel mekânı olabildiğince "doldurmayı" hedefleyen kütlelerin aralarında kalanlar ise tasarlanmış boşluklardan ziyade "artıklardır".

Dünyanın birçok bölgesinde hızlı kentleşme ve yapılaşmanın devam ettiği çağımızda mimari tasarımın evrensel problemlerinden biri olan boşluk – doluluk ilişkisinde mekânsal kalite dengesinin sağlanması mümkün müdür? Daha çok kapalı mekân ve kütle elde edilmesine yönelik kaygılar mimarlığın tarihsel hafızasındaki "boşluk" fikrini nasıl etkilemektedir? Yerleşim merkezlerini hızla ve daha çok "doldurmaya" odaklanmış bir çağda "boşlukları" da düşünerek alternatif stratejiler geliştirmek mümkün olabilir mi? Bu sorulara cevap aranırken mimarlıkta doluluk-boşluk ilişkisi konusunda eleştirel fikirlerin üretilmesi amaçlanmakta, dolu – boş, nicelik – nitelik vb. kavramsal karşıtlıkların yorumlanması hedeflenmektedir.

Katılımcı tarafından seçilen bir bağlamda "kentsel boşlukların sokak kütüphanesi işlevi için değerlendirilmesi" konusunda fikir projelerinin geliştirilmesi beklenmektedir. Kentte "boşluk" kavramı buluşma temasında ifade edildiği doğrultuda düşünülerek bu bağlamda "kütüphane" işlevinin çağdaş dönüşümleri göz önüne alınmalıdır. Okuma ve bilgiye ulaşma yollarının hızla dönüştüğü çağımızda gelenekselleşmiş bir yapı tipi haline gelen "kütüphane" ne kadar geçerlidir? Kütüphane işlevini düşünerek kentsel kütlelerden "artan" boşlukları sosyalleşme ve bilgi paylaşımını destekleyen anlamlı boşluklara dönüştürme olanağı var mıdır? Bu kapsamda, yarışmada mimarlıkta çağdaş ihtiyaçlara yönelik yeni kütüphane fikirlerinin kentsel boşluğun değerlendirilmesine koşut olarak tartışılması hedeflenmektedir.

Katılım Koşulları
a) Katılımcıların 1977 yılı ve sonrası doğumlu ve mimar olmaları, 
b) Yurt içi katılımcıların Türkiye Mimarlar Odasına kayıtlı mimar olmaları,
c) Yurt dışı katılımcıların kendi ülkelerinde Mimarlık örgütüne kayıtlı mimar olmaları gerekmektedir.
d) Ekip ile katılım mümkündür. Ekip halinde katılınması DURUMUNDA, ekip üyelerinden her birinin a,b ve c maddelerindeki şartları taşımaları GEREKMEKTEDİR. 
e) Etkinliğe katılım ücretsizdir.
f) Jüri veya Teknik komite üyelerinin yakınları olan kişiler katılamazlar.

Etkinlik Takvimi
Etkinlik ilanı: 2 Ocak 2017
Soru sorma için son gün: 30 Ocak 2017
Soru-Cevapların yayınlanması için son gün: 3 Şubat 2017
Proje teslimi için son gün: 29 Mart 2017
Finalistlerin ilanı: 18 Nisan 2017
Jüri final değerlendirmesi: 18 Mayıs 2017
Projelerin sergilenmesi: 19 Mayıs 2017
Sonuçların İlanı: 19 Mayıs 2017
Ödül töreni: 19 Mayıs 2017

12. Uluslararası Genç Mimarlar Fikir Projesi Ödülleri

Jüri ve Raportörler
Asıl: UIA'dan jüri bilgileri beklenmektedir.

Yedek: UIA'dan jüri bilgileri beklenmektedir.

Raportörler:
Funda Alyanak Kaya - Y. Mimar
Serçin Üreğen - Mimar
Sadık Gökhan Ekinci - Y. Mimar
Mehmet Keskin - Mimar
Özge Cevahir - Mimar

Ödüller
1.lik Ödülü: 2500 euro
2.lik Ödülü: 1500 euro
3.lük Ödülü: 1000 euro
Katılımcı Özel Ödülü: 1500 euro

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :