10. Uluslararası Genç Mimarlar Buluşması: "Sınır"

mimarizm.com / 02 Ocak 2015
10. Uluslararası Genç Mimarlar Buluşması: "Sınır"

UIA himayesinde, Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Genç Mimarlar Buluşması, "Sınır / Border" başlığı ile 1-3 Mayıs 2015 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleşecek.Amacı ve Kapsamı
Mimarlığı düşünürken ve tasarlarken "sınır" kavramının ufuk açıcı çağrışımları vardır. Sınır, nicelik bakımından inilebilecek en alt ve çıkılabilecek en üst düzeyleri hatırlatır. Mimarlığın fiziksel kurgusuyla ilgili bu tür niceliksel sınırlardan bahsedilebileceği gibi mimarlığın niteliğini belirleyen mekânsal tanım da sınırlar üzerinden vücut bulmaktadır. Alışılageldik mekân oluşum düşüncesi sözde "doğal" ve "yapay" çevreler arasına çekilen sınırlar ile var olur. Bununla birlikte "sınır" salt bir hat tanımlayan gelişigüzel bir sözcük olarak değil kendi içinde mekânsal derinliğe sahip, ayraç olduğu kadar bağlaç olarak da çalışabilen ve farklı mimari problemleri çözmeye yarayan bir anahtar sözcük olarak da görülebilir. Dolayısıyla sınırın niteliğinin belirlenmesi mimarlığın kapsamına giren işlevsel, yapısal ve estetik problemlerin çözümünde kritik bir önem kazanabilir.

Katılımcılarını "sınır" kavramının mimari boyutu hakkında daha derin bir düşünme sürecine davet eden bu yarışmada "çocuk eğitim mekânları" söz konusu kavram hakkında geliştirilecek mekânsal düşüncelerin test edilebileceği bir işlevsel problem olarak seçilmiştir. Çağımızda hızla değişen dünya eğitim mekânları için de yeni yorumları mecbur kılmaktadır. Bu çerçevede katılımcılardan "sınır" kavramı üzerinde yetişkinlerce biriktirilmiş kalıplaşmış algıları bertaraf ederek çağımızın mekânsal problemlerini pedagojik bir perspektiften ele almaları beklenmektedir.

"Sınırsız Mimarlık: Çocuk Eğitim Mekanları" temalı Uluslararası Genç Mimarlar Fikir Projesi Ödülleri  de buluşma kapsamında sahiplerini bulacak. Etkinlikte ayrıca, yarışmaya başvuran projelerin sergisi de izlenebilecek. 


Etkinlik Takvimi
Etkinlik ilanı: 15 Aralık 2014
Soru sorma için son gün: 12 Ocak 2015
Soru-Cevapların yayınlanması için son gün: 19 Ocak 2015
Yollanan projelerin teslim alınması için son gün: 2 Mart 2015
Finalistlerin ilanı: 30 Mart 2015
Jüri final değerlendirmesi: 30 Nisan 2015
Projelerin sergilenmesi: 2 Mayıs 2015
Ödül töreni: 2 Mayıs 2015

Ödüller
1.lik Ödülü: 2500 euro
2.lik Ödülü: 1500 euro
3.lük Ödülü: 1000 euro
Katılımcı Özel Ödülü: 1500 euro

Asıl Jüri
Fabian Llisterri (İspanya) UIA Sayman Üyesi, UMAR Yönetim Kurulu Üyesi
Dominic Gauzin Müller, (Fransa) écologiK Mimarlık Magazin Dergisi Editörü
Regina Gonthier, (İsviçre) UIA I. Bölge Konsey Üyesi
Deniz Dokgöz, (Türkiye) Yrd.Doç.Dr., Dokuz Eylül Üniversitesi
Kemal Reha Kavas, (Türkiye) Doç.Dr.,Akdeniz Üniversitesi

Raportörler
Deniz Büyükkurt, Mimar
Funda Alyanak Kaya, Y. Mimar
Serap Kaya, Mimar
 
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :