12. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 20 Mart 2020
OAİB tarafından düzenlenen 12. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması başvuru süresinin, yaşanan pandemi sürecinin devam etmesi ve eğitim-öğretim döneminin bitirilmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmesine, şu ana kadar yapılan başvuranların hakkının saklı kalmasına, yarışma takviminin yenilenmesine karar verilmiştir.

12. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması (X-20)”, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin Türkiye’de mobilya sektörünün ihracatını artırmak amacıyla açtığı bir mobilya tasarım yarışmasıdır. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması bu sene 12. kez düzenlenmektedir.

Ön Lisans-Lisans Öğrencileri / Akademisyen ve Profesyonel ile İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri olmak üzere farklı kategorilerde düzenlenecek yarışmaın temaları şöyle:

Ev Mobilyaları: Yaşam mekânlarına yönelik mobilyalar (salon takımı, oturma grubu, yatak odası takımı, yemek odası takımı, çocuk odası takımı, koltuk, kanepe, sehpa, yatak, şifonyer, büfe, komodin, masa, sandalye, dolap, ev dekorasyonunda farklı iç mekan çözümleri, puf, oyuncak vb. ürünler). Çağdaş çizginin gereklerine uygun, ihraç potansiyeline sahip, katma değer yaratan ve sektöre ışık tutabilecek ürünler olması gerekmektedir.

Ofis Mobilyaları: Çalışma ortamı sistemleri veya geleceğin ofisleri için yeni çözümler (masalar, çalışma grupları, bekleme koltuğu, bölücü panel sistemleri, tamamlayıcılar vb. ürünler). Çağdaş çizginin gereklerine ve teknolojik değişime ayak uydurabilecek, ihraç edilebilecek ve sektöre katma değer sağlayacak birim veya sistemler olması gerekmektedir.

Mutfak ve Banyo Mobilyaları: Mutfak (mutfak mobilyası takımı, mutfak dolabı, modüler depolama DESIGN FOR EXPORT 2020 birimleri ve masa-sandalye) veya banyo (banyo mobilyası takımı, banyo dolabı, sıhhi ürünlerle uyumlu mobilya birim ve sistemleri). Hijyenik, dayanıklı, ergonomik, fonksiyonel, gelişen teknolojinin sağladığı yenilikleri kullanan ve küçülen mekân sorunlarına da çözüm bulabilecek ürünler olması gerekmektedir.

Akıllı Mobilyalar: Ar-Ge projeleri ile teknolojik detaylarla güçlendirilmiş inovatif mobilya tasarımları. Kumaşından boyasına kadar interaktif mobilyaların ortaya çıkarılması amacıyla açılan bu temada ev, ofis, mutfak-banyo gibi bir sınırlama olmadan tüm mobilya çeşitlerine yönelik projelerin geliştirilmesi mümkündür. Tekno-İnteraktif-Akıllı Mobilya temasında projelerin rasyonel, uygulanabilir, üretilebilir, mekanik, detaylarda mükemmel, çevreye duyarlı, dönüşümlü malzemeler kullanılan ve geleceği planlayan nitelikte olması gerekmektedir. Söz konusu tema ile Ar-Ge projeleri ile yüksek teknoloji kullanılan, teknolojik detaylarla güçlendirilmiş mobilya tasarımlarının da sektöre kazandırılması hedeflenmektedir. Kumaşından boyasına kadar interaktif mobilyaların ortaya çıkarılması için açılan bu önemli kategori, yüksek teknoloji kullanımıyla mobilya sektörüne yönelik Ar-Ge projelerinin ortaya çıkarılmasına ön ayak olmak gibi önemli bir amaca hizmet etmektedir. Bu nedenle, “Akıllı Mobilya” temasında projelerin rasyonel, uygulanabilir, üretilebilir, mekanik, detaylarda mükemmel, çevreye duyarlı, dönüşümlü malzemeler kullanılan ve geleceği planlayan nitelikte olması gerekmektedir.

Yarışma Takvimi

Yarışma başvuru süresinin, yaşanan pandemi sürecinin devam etmesi ve eğitim-öğretim döneminin bitirilmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmesine, şu ana kadar yapılan başvuranların hakkının saklı kalmasına, yarışma takviminin yenilenmesine karar verilmiştir.

Jüri Üyeleri

Onur Jüri Üyeleri: Ruhsar Pekcan (Ticaret Bakanı), Rıza Tuna Turagay (Ticaret Bakan Yardımcısı), M. Rifat Hisarcıklıoğlu (TOBB Başkanı), İsmail Gülle (Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı), İbrahim Eren (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürü), Bilal Ekşi (Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu, İcra Komitesi Bşk. V.), Prof. Dr. Cevahir Uzkurt (KOSGEB Başkanı), Eyüp Muhçu (Mimarlar Odası Başkanı), Emrah Kaymak (İç Mimarlar Odası Başkanı), Seyfi Cahit Ayaskan (MUDER Yönetim Kurulu Başkanı), Ercan Ata (OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı), Mustafa Balcı (MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı), Murat Tunç (MOBDER Yönetim Kurulu Başkanı), Nuri Gürcan (MOBSAD Yönetim Kurulu Bşk. V.), Ali Rıza Ercan (Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı), Hüseyin Taklacı (Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı), A. Tahsin Ata (Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ür. İhr. Bir. Yönetim Kurulu Başkanı), Hamdi Alkan (Sanatçı)

Asli Jüri Üyeleri: Prof. Önder Küçükerman (Jüri Başkanı), Reşit Soley, Aziz Sarıyer, Mustafa Toner, Kaan Dericioğlu, Didem Çapa, Fatih Kıral, Murat Armağan

Ödüller

Ev Mobilyaları Tasarım Ödülleri

Akademisyen ve Profesyonel Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü: 20.000 TL

Ön Lisans-Lisans Öğrencisi Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü: 10.000 TL

Ersa Altın Ödülü: 5.000 TL
Lazzoni Altın Ödülü: 5.000 TL
Mikodam Altın Ödülü: 5.000 TL

Ofis Mobilyaları Tasarım Ödülleri

Akademisyen ve Profesyonel Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü: 20.000 TL

Ön Lisans-Lisans Öğrencisi Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü: 10.000 TL

Atagür Altın Ödülü: 5.000 TL
Bürotime Altın Ödülü: 5.000 TL
Madeş Altın Ödülü: 5.000 TL

Mutfak ve Banyo Mobilyaları Tasarım Ödülleri

Akademisyen ve Profesyonel Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü: 20.000 TL

Ön Lisans-Lisans Öğrencisi Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü: 10.000 TL

Kastamonu Entegre Altın Ödülü: 5.000 TL
Erpa Orman Sanayi Ürünleri Altın Ödülü: 5.000 TL

Akıllı Mobilyalar Tasarım Ödülleri

Akademisyen ve Profesyonel Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü: 20.000 TL

Ön Lisans-Lisans Öğrencisi Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü: 10.000 TL

Gentaş Altın Ödülü: 5.000 TL
Nurus-Nurettin Usta Altın Ödülü: 5.000 TL

Ön Lisans-Lisans Öğrencileri / Akademisyen ve Profesyonel Kategori şartnamesi

İlkokul, Ortaokul ve Lise Öğrencileri Kategorisi şartnamesi

Katılım koşulları ve ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :