Turner Prize 2010'un Sahibi Susan Philipsz Oldu

bustler.net / 07 Aralık 2010

İskoç sanatçı Susan Philipsz, dün akşam (6 Aralık 2010) gerçekleşen tören ile, İngiltere'nin en saygın çağdaş sanat ödülü Turner Prize'ın bu seneki sahibi ilan edildi. Philipsz'i ödüle kavuşturan çalışmalar ise Uluslararası Glasgow Görsel Sanatlar Festivali'nde sergilenen "Lowlands" (Ovalar) ile İspanya'daki Museo de Arte Contemporanea de Vigo'da düzenlenen "Mirrors" karma sergisinde yer alan "Long Gone" (Çoktan Kaybedilmiş) oldu.


Susan Philipsz, "The Lost Reflection" (Kayıp Yansıma) adlı eserinin önünde, 2007, Münster-Almanya (Fotoğraf: Tormin Brücke)

Isabel Carlos (CAMJAP Modern Sanat Merkezi Direktörü), Philip Hensher (Yazar, eleştirmen, gazeteci), Andrew Nairne ("Arts Strategy, Arts Council England" Yönetim Kurulu Üyesi), Polly Staple (Chisenhale Gallery Direktörü) ve Penelope Curtis (Tate Britain Direktörü ve Jüri Başkanı)'ten oluşan jüri değerlendirmesi doğrultusunda; Susan Philipsz'in yanı sıra Dexter Dalwood, Angela de la Cruz ve The Otolith Group Turner Prize 2010'un finalistleri olarak ilan edilmişti.

Kendi sesini kullanarak diğer sesleri andıran ses yerleştirmeleri yaratan Susan Philipsz, bu işleri ile ücra ama özel mekanların şiirselliğini yaymaya çalışıyor. Gürültünün ve insan sesinin güçlü ve sürükleyici özelliklerinden yola çıkan Philipsz, şarkı söyleme kavramına ise fiziksel ve heykelsi bir deneyim olarak yaklaşıyor. Sanatçının Turner Prize vesilesiyle yeniden yapılandırdığı ses enstalasyonları, Tate Britain'ın kalabalık galerisinin uç noktalarına kadar dağılacak şekilde düzenlendi.

Londra Tate Britain'da açılan ve dört finalistin eserlerini içeren Turner 2010 sergisi, 3 Ocak 2011 tarihine kadar gezilebilir.


Susan Philipsz'in Uluslararası Glasgow Görsel Sanatlar Festivali'nde sergilenen "Lowlands" adlı çalışması, 2008-2010, Clyde Walkway-Glasgow (Fotoğraf: Eoghan McTigue)


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :