Studio Gang'in Kurucusu Jeanne Gang'e Beş Yıllık Sınırsız Hibe

mimarizm.com / 20 Eylül 2011

"Jeanne Gang, sanat formunun estetik ve teknik olanaklarını geniş bir strüktürel yelpaze çerçevesinde zorlayan bir mimar. İlgili coğrafyaya, sosyal / çevresel bağlama ve projenin özel amacına karşı daima duyarlı olan Gang; geleneksel malzemeler, çarpıcı kompozisyon ve çevresel anlamda sürdürülebilir teknolojiden etkili bir sentezi elde ederek, yeni bir endüstri standardına imza atıyor"

Kuşsever gökdelen Aqua Tower'ın yaratıcısı  Studio Gang'in kurucu ortağı Jeanne Gang, beş yıllık sınırsız bursa değer görüldüğü MacArthur Vakfı tarafından bu sözlerle tanıtılıyor.

Gang'ın değer görüldüğü, 'MacArthur Fellows' hibesi; yaratıcı çalışmalarına aralıksız biçimde devam eden ve bu konuda üstün başarı gösteren her yaştan ve alandan bireylere beş yıl süresince sınırsız burs imkanı tanıyor.

Önceki yıllarda hibeye değer görülen mimarlar ise; James Carpenter, Elizabeth Diller & Ricardo Scofidio ve Samuel Mockbee. Ünlü mimarlık eleştirmeni Ada Louise Huxtable da MacArthur Vakfı'nın desteklediği bir diğer isim.

archinect.com yazarı Barry Lehrman, düzinelerce ismin yer aldığı önceki kazananlar listesinde bu denli az mimara rastlamış olmanın üzüntü verici olduğunu dile getirirken; peyzaj mimarları, şehir plancıları, kentsel tasarımcılar ve strüktür mühendislerinin Vakfın ilgisini cezbetmemiş olmasını da yine teessürle karşılıyor. 

Daha adil, daha yeşil ve daha barışçıl bir dünya arayışındaki yaratıcı şahısları ve bu konuda etkin kuruluşları destekleyen MacArthur Vakfı, 'MacArthur Fellows' (MacArthur Dostları) hibe programının yanı sıra insan haklarını savunmak, küresel güvenliği iyileştirmek, kentleri daha iyi mekanlara dönüştürmek ve teknolojinin çocuklar ve toplum üzerindeki etkilerini araştırmak üzere çalışmalar yürütüyor.

ABD'nin en büyük bağımsız vakıflarından biri olan MacArthur; Uluslararası Programlar, ABD programları, Medya-Kültür-Özel İnisiyatifler, MacArtur Dostları olmak üzere dört ayrı program çerçevesinde hibe ve krediler dağıtıyor.


Bu haber, archinect.com ve macfound.org web sitelerinden derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :