Balkon Savaşları

Filiz YAVUZ / 24 Mayıs 2010
Gerekliliğin ötesinde bugün tasarım unsuru olarak karşımıza çıkan "balkon", uzun bir mimari muammadan sonra Chicago'da bir iç savaş başlattı! Chicago mimarlık ortamında "balkon savaşları" olarak anılan bu çekişmenin galibi ise eleştirmenlere göre hala, 1960'ların sonlarında tamamlanmış olan Marina City'nin balkonları iken, yeni yapılan yüksek katlı binalardakileri de yabana atmamak gerek.


Marina City

Chicago nehrinin kıyısında ikiz mısır koçanı şeklindeki Marina City, yarım daire biçimindeki balkonlarıyla zarif bir görüntü sunadursun, Studio Gang'tan Jeanne Gang tarafından tasarlanan 82 katlı Aqua, yeni dönemde balkonları görsel bir unsur olarak kullanılan yüksek binaların başını çekiyor ve kimi çevrelerce balkon savaşlarının yeni dönemdeki galibi olarak adlandırılıyor. Kentin yeni simgesi olma yolunda koşar adım ilerleyen Aqua Tower'da balkonlar, siyah cam üzerinde beyaz dalgalar halinde sıralanıyor.

Chicago Tribune yazarı Blair Kamin "Binanın geometrisindeki bir ayrıntı olsa da gayrimenkul satmak için mükemmel bir araç" olarak tanımladığı balkon sayısının Chicago'da fırlamasını
inşaat sektöründeki patlamaya bağlıyor. Kamin, Aqua ve onun gibi pek çok projeyi geliştiren Chicago's Magellan Development Group müdürü Jim Loewenberg'e göre, kiracının ya da alıcının bilinçaltında her zaman "martini içerek balkonda oturma" fikrinin bulunduğunu aktararak işin pazarlama kısmında balkonun önemine dikkat çekiyor.

235 Van BurenPerkin+Will'in Chicago ofisinden mimar Ralph Johnson tarafından Piet Mondrian'ın "Broadway Boogie Woogie" isimli tablosundan ilham alınarak tasarlanan yapıya, nokta-nokta-çizgi şeklindeki balkonlar keskin bir tanım kazandırıyor.

EnV

Yakında tamamlanacak olan EnV mimar Joe Valerio tarafından, şeffaf balkonlardan oluşan basit bir kutu şeklinde tasarlanmış. İlk bakışta balkonların balkon olduğu anlaşılamasa da, balkonda iken hem içeride hem de dışarıda olmak hissini yaratabilmek için mimar, balkonların sağ ve sol taraflarını yerden tavana kadar uzanan cam ile kapatmış. "Peter Pan efekti" ile yaratılmış olan balkonlara çıkan apartman sakinleri kendilerini kentin üzerinde uçuyormuş gibi hissedecekler.

Dana Hotel and Spa

Dana Hotel and Spa Eckenhoff Saunders Architects'ten Walt Eckenhoff tarafından yapılmış. Otel misafirlerinin dışarı çıkamaması ve balkonda sigara içememesi için mimar balkonları çok küçük yapmış. Bu küçük üçgen balkonlar gevezelik için değil, ziyaretçilerin temiz nefes alabilmesi için düşünülmüş.

Haber, Chicago Tribune'den derlenmiştir.

Fotoğraflar için lütfen ilerleyiniz.

 
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :