Genç Avrupalı "Trieste Contemporanea" Ödülü

mimarizm.com / 18 Eylül 2009


Trieste Contemporanea (Çağdaş Trieste), Merkez Doğu Avrupa'nın kültürel diyalogunun sürdürülmesi amacı ile bir araya gelmiş kuruluş ve enstitüler tarafından 1995 yılında kurulan bir komite. Trieste'nin Batı Avrupa, Doğu Avrupa ve Akdeniz ülkeleri arasında bir köprü oluşturduğu tezinden hareketle, Merkez Doğu Avrupa'nın çağdaş sanatsal ve kültürel gelişimini gözlemlemek amacı ile oluşturulan bu komite 1999'dan bu yana her sene, yükselen genç bir Merkez-Doğu Avrupalı sanatçıya "Genç Avrupalı Trieste Contemporanea Ödülü" layık görülüyor.

Trieste Contemporanea Ödülü'nün sahibi, bir proje geliştirme olanağına kavuşacağı gibi, çalışmanın son ürününün Trieste'deki Studio Tommaseo'da sergilenmesi ve sürecin ortaya döküldüğü monografik bir katalogun yayınlatılması da söz konusu olacak.

Uluslararası ödülün bu seneki sahibi, Arnavut sanatçı Driant Zeneli olmuştu. Fotoğraf ve video mecraları üzerinde yoğunlaşan sanatçı, gerçeklik ile günlük yaşamlarımızın ardında gizlenen, kolay kavranılamaz ütopyalar arasındaki ince çizgiyi keşfe çıktığı işlerinde, ülkesinin sorunlu geçmişini ve geçtiğimiz yüzyılı karakterize eden toplumsal ve politik karmaşayı inceliyor.

Trieste Contemporanea Ödülü'nün diğer kazananları şöyle sıralanıyor:

2008 Alberto Tadiello (İtalya)
2007 Nikola Uzunovski (Makedonya)
2006 Ivan Moudov (Bulgaristan)
2005 Nika Radic (Hırvatistan)
2004 ödül verilmesi
2003 Nicolae Comanescu (Romanya)
2002 Pawel Althamer (Polonya)
2001 Gaetano Mainenti (İtalya)
2000 Mojca Osojnik (Slovenya)
1999 Gia Edzgveradze (Gürcistan)

Ödül programı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :