Facebook ve eBay'in Dekoratörü 'Studio O+A', Yılın Tasarımcısı Seçildi

bustler.net / 09 Şubat 2011


Studio O+A ekibi (soldan sağa): Alexander Ng, Soo Emens, Denise Cherry, Al Claxton, Al McKee (basamağın üzerinde), Verda Alexander, Primo Orpilla, Perry Stephney, Birgit Schweimanns, Kroeun Dav, Liz Boze, Emily Ellis. Foto: Jasper Sanida

Contract
dergisi tarafından düzenlenen "Yılın Tasarımcıları" (Designers of the Year) ödülünün bu seneki sahipleri, Studio O+A'nın kurucuları Verda Alexander ve Primo Orpilla oldu.

Çalışmaları ve uygulamaları ile ticari tasarım dalında mükemmellik standartlarını yükselten ve devam eden katkıları ile sanayi için büyük potansiyel sergileyen şahıslara verilen ödül, 28 Ocak 2011 günü Contract dergisinin ev sahipliğinde New York'ta gerçekleştirilen 32. İç Dekorasyon Ödülleri (Interiors Awards) kahvaltısında sahiplerine sunuldu.

Önceki yıllarda ödüle değer görülen isimler arasında Shigeru Ban, Shashi Caan, Michael Graves, William McDonough, Peter Pfau, David Rockwell de yer alıyor. 


Dreamhost Genel Merkezi, La Brea, California, 2010, Foto: Jasper Sanidad


Dreamhost Genel Merkezi, La Brea, California, 2010, Foto: Jasper Sanidad

1991 yılında Verda Alexander ve Primo Orpilla tarafından San Francisco'da kurulan iç mimarlık ofisi Studio O+A, 15 kişilik ekibiyle; eBay, Facebook, PayPal, Yelp gibi teknoloji alanında faaliyet gösteren ünlü şirketlerin işyeri tasarımlarını üstlendi. Ofisin diğer müşterileri arasında, Emergence Capital Partners ve Levi Strauss & Co. gibi devler de yer alıyor.Yeniliğe düşkün çok sayıda müşterisi olan ofis, çalışma ortamının sınırlarını zorlayan bir tasarım stratejisini benimsedi.

"Artık karşımızda, sosyal ağlar ile yetişen ve son derece şeffaf bir çalışma ortamına açık olan bir çalışan nesli var" açıklamasında bulunan Primo Orpilla, "Biz de işyerlerine, farklı özelliklere sahip büyük topluluklar olarak yaklaşıyor ve hepsi açık planlı bir alanda toplanacak şekilde; hem çapraz tozlaşma için toplu halde çalışılabilen hem de ayrı mekanlarda tek başına kalınabilen çalışma ortamları yaratıyoruz" diyor. 


Facebook Genel Merkezi, Palo Alto, CA, 2009, Foto: Cesar RubioFacebook Genel Merkezi, Palo Alto, CA, 2009, Foto: Cesar Rubio

Teknolojiden alışılmışın dışında yollarla faydalanan Studio O+A, tasarımlarını müşterinin isteklerine yanıt verecek şekilde uyarlıyor. İş yaptıkları şirketin felsefesini tasarımın içine oturtmak için öncelikle şirketi anlamaya çalıştıklarını ifade eden kurucu ortak Verda Alexander, tasarım sürecine girdi sağlamak amacıyla, sosyal ağları kullanarak geniş bir çalışan kitlesini anketlerine dahil ettiklerini vurguluyor.


W Salon, San Jose, California, 2008, Foto: David Wakely


W Salon, San Jose, California, 2008, Foto: David Wakely

Contract dergisi genel yayın yönetmeni Jennifer Busch ve editoryal kadro tarafından ödüle değer bulunan Alexander ve Orpilla, Ocak/Şubat 2011 sayısının kapağını süslerken, iç bölümlerde ikilinin çalışmalarına dair bir makaleye yer veriliyor. Orpilla, San Jose State University (1988) İç Mimarlık bölümü mezunu; Alexander'ın ise U.C. Berkeley (1992)'den Peyzaj Mimarlığı; San Francisco Art Institute (2007)'tan da Güzel Sanatlar dalında iki yüksek lisans derecesi bulunuyor. 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :