Designnobis 2014'ü İki Yeni Ödülle Tamamladı

mimarizm.com / 26 Aralık 2014

Ankaralı tasarım pratiği Designnobis ve kurucusu Dr. Hakan Gürsu, 2014 yılını Türkiye ve Çin'den iki yeni ödülle tamamlıyor. Ödüllü tasarımları ile tanınan Designnobis bu kez, STEAM çaydanlık ve TORCHIA taşınabilir şarj ve aydınlatma ünitesi ile ödülleri topladı...


Design Turkey'nin tek Kavramsal Tasarım Ödülü Hakan Gürsu'nun

Türkiye'nin tasarım alanında en büyük ödül organizasyonu olan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri'nde 65 ürün ‘İyi Tasarım Ödülü' alırken, ‘Kavramsal Tasarım Ödülü'nün sahibi ‘STEAM çaydanlık tasarımı' ile Hakan Gürsu oldu.Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle dördüncü kez sahiplerini buldu. Turquality® Programı etkinliği olarak Ekonomi Bakanlığı himayesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte "Kavramsal Tasarım Ödülü"nü ev cihazları ve kişisel bakım ürünleri kategorisinde STEAM çaydanlık tasarımı ile Designnobis tasarım ofisi kurucu ve ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu aldı.

Türkiye'nin tasarımla markalaşarak 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliğe, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ETMK Başkanı Ayberk Yağız ile birlikte bürokrasi ve iş dünyasından çok sayıda temsilci katıldı. İyi tasarımın, ihracat ve markalaşma için öneminin vurgulandığı ödül töreninde, Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayacak tasarlanmış ürünleri üretmenin gerekliliğinin de altı çizildi. İlki 2008 yılında düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri etkinliği iki yılda bir olmak üzere Türkiye'nin önde gelen tasarım ve tasarımcılarını onurlandırıyor.

Bu yıl ilk kez uluslararası başvurulara açılan ve toplamda 405 başvuru alan organizasyonda 65 ürün "İyi Tasarım Ödülü"ne değer görülürken, 54 kavramsal tasarım başvurusu arasından yalnızca bir "Kavramsal Tasarım Ödülü" verildi.

Hakan Gürsu'nun Doğu'daki çay kültüründen ilham alarak tasarladığı çalışması, alt ve üst haznesiyle çay hazırlama ritüelini yansıtan ocak üstü çaydanlık niteliği taşıyor. 2014 yılı içerisinde mutfak aletleri kategorisinde çeşitli yarışmalardan ödülle dönen STEAM çaydanlık, A' Design Award yarışmasında platin ödüle ve International Design Awards yarışmasında birincilik ödülüne layık görülmüştü.STEAM çaydanlık hakkında ayrıntılı bilgiyeburadan ulaşılabilirsiniz.


"Torchia" Dongguan Cup'tan altın madalyayla döndü

Çin'n Dongguan kentinde 2005'ten bu yana düzenlenen ve Çin'in tasarım alanındaki en prestijli ödül programlarından biri olan Dongguan Cup Endüstriyel Tasarım Yarışması'nda büyük ödül bu yıl ilk defa Türkiye'ye verildi. Dr. Hakan Gürsu, "Torchia" adlı güneş enerjili şarj ve aydınlatma ünitesi tasarımıyla Altın Ödül kazanarak, 4 büyük ödülden birinin sahibi oldu.ODTÜ Teknokent'te yer alan katma değerli tasarım merkezi Designnobis bünyesinde Dr. Hakan Gürsu tarafından geliştirilen "Torchia" taşınabilir şarj ve aydınlatma ünitesi, enerji kaynağı olarak güneşi kullanıyor ve solar panelleriyle elde ettiği enerjinin cep telefonu gibi taşınabilir cihazlarda kullanılabilmesini sağlıyor. Acil durum ve afet halinde de kullanılabilen ürün, aydınlatma ve işaretleme yapabiliyor. Jürisinde Samsung ve Nokia gibi önemli markaların üst düzey yetkililerinin bulunduğu yarışmanın ödül töreninde, Torchia ile Türkiye'ye övgü dolu sözler geldi. Aynı zamanda Dongguan Bilim ve Teknoloji fuarında da yer alan ürün, yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisini topladı.Ödül alan tasarıma ulaşmak için tıklayınız.


Dongguan eyaleti hükümeti ve Dongguan Ekonomi ve Bilgi Teknolojileri Ofisi'nin desteğiyle düzenlenen Dongguan Cup Uluslararası Endüstriyel Tasarım Yarışması; yaratıcılığı, inovasyon ve endüstriyelleşme ile birleştirerek, ülkelerin ekonomik rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Ödül alan projelerin halka açık fuarda sergilenmesi ile tasarımcıların tanıtımı yapılırken, tasarımın önemine de dikkat çekilmesi amaçlanıyor.


Hakan Gürsu ve Designnobis hakkında:

ODTÜ öğretim üyesi Dr. Hakan Gürsu, 2007 yılında Tasarım Oscar'ını ilk kez Türkiye'ye kazandırmıştı. Kurucusu olduğu inovasyon odaklı tasarım merkezi DESIGNNOBIS, kuruluşunun 5. yılında Türkiye'nin 40 Öncü Girişimci Şirketi arasında yer aldı. Dr. Gürsu ve ekibi, bu yıl itibarıyla 130'uncu tasarım ödülüne ulaşmanın gururunu yaşıyor. İnovasyon ve tasarım alanında kitap ve konferans konuşmaları ile adından sıklıkla söz ettiren tasarımcı, çeşitli marka ve şirketler için geliştirdiği ürünlerle ekonomik katma değer yaratan akılcı tasarımlar üretmeyi sürdürüyor.


İlişkili Haberler
Marka Oluşum Süreci ve Ödüller Üzerine
İlişkili Haberler
İnovatif ve Çevreye Duyarlı Projeler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :