3. İzmir Mimarlık Sergisi Ödülleri Sahiplerini Buldu

mimarizm.com / 05 Ocak 2015


2014 İzmir Mimarlık Sergisi Ödülü, Key Otel projesi ile mimar Derya Akdurak'ın oldu.

İzmir Mimarlık Sergisi Ödül Töreni ve Mimarlar Odası 60. Yıl Kutlaması, 25 Aralık 2014 Perşembe akşamı İzmir Mimarlık Merkezi'nde gerçekleştirildi. Bu sene üçüncü kez verilen ödül, Bürotime ve Cosentino firmalarının sponsorluğunda düzenlenen gecede sahibini buldu.

İzmir Mimarlık Ödülü'ne değer görülen Key Otel, mimar Derya Akdurak'ın imzasını taşıyor. Ödüllü projenin işvereni ise, Erdoğan Özgörkey.İzmir Mimarlık Sergisi ve Ödülü jürisinde bu yıl Tamer Başbuğ, Ali Cengizkan, Tülin Hadi, Özel Kılıç ve Ferhat Hacıalibeyoğlu görev aldı.

Jüri raporunda şu ifadeler yer alıyor:

Mimarlık eyleminin tanıtılması, özendirilmesi ve ödüllendirilmesi görevini önemseyerek hareket eden Seçici Kurul, iki eleme sonrasında ve yerinde yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonucunda; 2014 İzmir Mimarlık Sergisi Ödülü'nün, Key Otel ve proje müellifi Derya Akdurak'a verilmesine; yapıya ödül plaketi çakılmasına, yapının mimar ve işverenine birer ödül plaketi verilmesine oy birliği ile karar vermiştir.

1950 yılında ulusal bir mimarlık yarışması sonucunda Orhan Bolak, Doğan Tekeli ve Ergun Unaran ekibinin müellifliğinde elde edilmiş olan Eski TC Merkez Bankası İzmir Şubesi yapısı, tamamlandığı 1952 yılından 1980'li yıllara kadar faal olarak kullanılarak kent hafızasında önemli bir yer edinmiştir. Yapının maddi varlığının ‘yaşanmışlık değeri' ve tasarım kararlarının da ‘özgünlük değeri' çerçevesinde gözönünde bulundurulmasıyla elde edilen dönüşüm ve yapının kent hayatına tekrar kazandırılması değerli bulunmuştur. Müellifin yapıya ilişkin korumacı tavrı; özgün yapının mekânsal kurgusuna sadık kalarak dış cephedeki müdahaleleri sınırlaması; yapının kentli belleğindeki imajının zedelenmemesi dikkat çeken başlıca müdahale özellikleridir. Bunlara ek olarak, dönüşüm sırasında işlev değişiminin getirdiği problemlere getirilen rasyonel çözümler; yeni işlevlerin yerleştirilmesinde, yapının Kordon'daki konumunun getirdiği potansiyellerin güçlü kullanımı; detayların çözümündeki başarı ve uygulamalardaki titizlik, ödülün gerekçelerini oluşturmuştur. 1950'ler modernizminin özgün ve tescilli bir ürünü olan yapının dönüşümündeki mimari tasarım duruşunun, bundan sonra bölgede karşılaşılacak benzer durumlarda örnek teşkil etmesi ümit edilmektedir.

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :