2023 Avrupa Kültürel Miras Ödülleri Açıklandı

mimarizm.com / 16 Haziran 2023
2023 Avrupa Kültürel Mirası Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri’nde bu yıl, 21 ülkeden 30 farklı koruma projesi ödüllendirildi.

Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra 2023 Avrupa Kültürel Mirası Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri’ni duyurdu. Bu yıl, 21 ülke’den 30 farklı üstün kültürel miras değerini koruma başarısı, Avrupa’nın bu alandaki en yüksek onuru ile ödüllendirildi.

Kazanan 30 koruma uygulaması, bu yıl 35 Avrupa ülkesinden kurum ve kişiler tarafından sunulan ödül başvurularını incelemekle sorumlu Seçim Komiteleri tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından, Avrupa'nın dört bir yanından gelen miras uzmanlarından oluşan Jüri tarafından seçildi.

2023 kazananlarına yönelik duyuruyu tebrik etmek için Kültürden sorumlu, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Yaşam Tarzımızı Teşvik etmekten Sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas şunları söyledi: “Bu yılki Avrupa Mirası Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri'nde kazanan her başarı, Avrupa'daki miras alanlarını ve geleneklerini kapsayan, kolektif ve bireysel, olağanüstü beceri ve bağlılığın sonucudur. Bu başarıları onurlandırarak, Avrupa vatandaşları ve toplulukları olarak ortak kültürel mirasımız birliktelik duygumuz için hayati önem taşıdığından, onu korumaya yönelik kararlı taahhüdümüzü de yineliyoruz.”

Europa Nostra Başkanı ve dünyaca ünlü mezzosoprano Cecilia Bartoli ise şunları söyledi: “Bu yılın Avrupa Kültürel Miras Ödüllerini / Europa Nostra Ödüllerini kazananları hak ettikleri takdir için içtenlikle kutluyorum. Kazananlar daha güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir Avrupa inşa etmeye gerçekten katkıda bulunan ilham verici örneklerdir. Onların başarı öyküleri, uzmanlık, özveri, yaratıcılık ve yenilikçiliği bir araya getirerek zorlukların nasıl üstesinden gelinebileceğini gösteriyor. Sevgili Dünya Mirası Şehrimiz Venedik'teki Avrupa Mirası Ödül Töreninde onlarla yüz yüze tanışmayı ve tüm kazananları kutlamayı dört gözle bekliyorum.”

Kazananlar, 28 Eylül'de Venedik'teki Palazzo del Cinema'da düzenlenecek Avrupa Mirası Ödül Töreni'nde kutlanacak. Bu prestijli etkinlik, Europa Nostra Başkanı Cecilia Bartoli'nin katılımıyla onurlandırılacak. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas'ın da bu üst düzey etkinliğe katılması bekleniyor. Törende, Grand Prix ödül sahipleri ve bu yılın kazananları arasından seçilen ve her biri 10.000 € almaya hak kazanan Halkın Tercihi Ödülü sahibi açıklanacak. Tören, Europa Nostra tarafından Avrupa Komisyonu'nun desteğiyle 27-30 Eylül tarihlerinde Dünya Mirası Şehri Venedik'te düzenlenen 2023 Avrupa Kültürel Miras Zirvesi'nin en önemli anlarından biri olacak.

Miras destekçileri ve meraklıları kazananları keşfetmeye ve 10.000 € para ödülü almaya hak kazanan 2023 Halkın Tercihi Ödülünü kimin kazanacağına karar vermek için çevrimiçi oy kullanmaya teşvik ediliyor.

Avrupa Kültürel Mirası Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri 2023’in kazananları (Ülkelere göre alfabetik sıralanmıştır)

Koruma & Yeniden İşlevlendirme

Buhar Motorlu Bira Fabrikası, Lobeč, ÇEKYA
Friluftsskolen Açık Hava Okulu, Kopenhag, DANİMARKA
Hôtel de la Marine, Paris, FRANSA
Venedik Kraliyet Bahçeleri, ITALYA
Kentsel Ahşap Mimari Müzesi, Vilnius, LİTVANYA
St. Mary Bazilikası’ndaki Wit Stwosz Sunak Panosu, Kraków, POLONYA
Funchal Katedrali Mudéjar Tavanları, Madeira, PORTEKİZ
Deba Köprüsü, Gipuzkoa, İSPANYA
San Pedro de Eslonza Manastırı Kalıntıları, Gradefes, İSPANYA

Araştırma

Ererouyk’un Korunması için Bilimsel-Arkeolojik Çalışmalar, ERMENİSTAN/FRANSA
Veneto’nun Palladio Çağın Proto-Endüstriyel Mimarisi, ITALYA
Elyapımı Balıkçılık Tekniği “Arte-Xávega”nin Korunması, PORTEKİZ

Eğitim, Öğretim & Beceriler

MADE IN: El Sanatları ve Tasarım Anlatıları, AVUSTURYA/HIRVATİSTAN/SIRBİSTAN
ACTA VISTA, Marsilya, FRANSA
Sınır Tanımayan Marangozlar, Paris, FRANSA
Tarihi Gemilerin Restorasyonu için Ulusal Merkezler, NORVEÇ
Suların Yol Bulucuları, Tuna Deltası, ROMANYA

Vatandaş Katılımı & Bilinçlendirme

Meer Köy Meydanı, Antwerp, BELÇİKA
Budapest100, MACARİSTAN
İrlanda Edebiyat Müzesi (MoLI), Dublin, İRLANDA
Open for You, ITALYA
ALMADA Projesi, Lisbon, PORTEKİZ

Transilvanya Yolu, ROMANYA

Endüstri sonrası arşivden çıkarma, UKRAYNA

Kültürel Miras Şampiyonları

Hambis Tsangaris, KIBRIS
Sergio Ragni, ITALYA
Cláudio Torres, PORTEKİZ
Ukrayna Kültürel Mirasının Çevrimiçi Korunması (SUCHO), UKRAYNA/ULUSLARASI PROJE

Birleşik Krallık’tan üstün projeler için Europa Nostra Ödülleri 2023

Bu yıl Europa Nostra Ödülleri, AB Yaratıcı Avrupa programında yer almayan bir Avrupa ülkesinden iki önemli miras projesine veriyor.

Cleveland Havuzları, Bath, UNITED KINGDOM (Koruma & Yeniden İşlevlendirme)
MINIARE: El Yazması Mirasının Sanatı ve Bilimi, Cambridge, BİRLEŞİK KRALLIK (Araştırma)

Avrupa'da mirasla ilgili mükemmelliği sergilemenin yirmi yılı

Avrupa Mirası Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri, Avrupa Komisyonu tarafından 2002 yılında başlatıldı ve o zamandan beri Europa Nostra tarafından yürütülüyor. 21 yıldır Ödüller, Avrupa toplumu, ekonomisi ve çevresi için kültürel ve doğal mirasın çoklu değerlerini tanımak ve teşvik etmek için önemli bir araç olmuştur.

Ödüller, Avrupa'da miras alanında mükemmelliği ve en iyi uygulamaları vurguladı ve yaygınlaştırdı, sınır ötesi bilgi alışverişini teşvik etti ve miras paydaşlarını daha geniş ağlarda birbirine bağladı. Ödüller, kazananlara daha fazla (uluslararası) görünürlük, ek finansman ve artan ziyaretçi sayısı gibi önemli faydalar sağlamıştır. Ayrıca Ödüller, Avrupa vatandaşları arasında ortak mirasımıza daha fazla özen gösterilmesini savundu. Ödüller hakkında ek gerçekler ve rakamlar için lütfen Ödüller web sitesini ziyaret edin.

Ödüllerin 2024 versiyonu için başvurular şimdi açık. Başvurular çevrimiçi olarak europeanheritageawards.eu/apply adresinden yapılabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :