2009 Dünya Habitat Ödülleri

mimarizm.com / 20 Nisan 2009


Yapı ve Sosyal Konut Vakfı (BSHF)
, Dünya Habitat 2009 Ödülleri için girişimcilere çağrıda bulunuyor. Etkinliğe geçtiği günden bu yana, güncel konut sorunlarına beri pratik, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler arayan 2009 Habitat Ödülleri, dünyanın kuzey ve güney köşelerine olduğu kadar, başka coğrafyalara da taşınabilen veya entegre olabilen projeleri keşfetmeye çalışıyor.

Öncelikle yalnızca projenin bir özetini kapsayan başvuruların değerlendirildiği, sonrasında ise projelerin detaylı olarak incelendiği ödül programı, iki aşamadan meydana geliyor. Birinci aşamada değerlendirme komitesi tarafından seçilen toplam 12 proje, yarışmanın ikinci aşamasına geçme hakkı kazanıyor. Ardından öncelikle bağımsız bir danışman grubu tarafından değerlendirilen ve sonrasında uluslararası jürinin karşısına çıkan projelerden bazıları, sonuç kararlarından önce değerlendirme gezileriyle de inceleniyor.

Dünyanın her hangi bir yerinde, konu problemine yenilikçi bir çözüm getirmiş olma iddiası taşıyan tüm birey, organizasyon veya hükümet kurumunun başvurabileceği ödül programına, birden fazla proje ile başvurulabiliyor. Aynı zamanda her sene, bir önceki sene gönderilen ve seçilmeyen projeler, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi olanağı göz önünde tutularak yeniden başvurabiliyorlar.

Dünya Habitat Ödülleri'nde başvurular kabaca aşağıdaki kriterlere göre değerlendiriliyor:

- Güney ve Kuzey'de karşılaşılan güncel konutlaşma meselelerine pratik, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler getirmesi
- Kullanıma göre transfer veya adapte edilebilmesi.
- "Habitat" terimini geniş bir perspektiften irdeleyen ve enerji ya da su tasarrufu, sosyal ayrım, toplum, bireysel güçlenme veya eğitim gibi yan konulara değebilmesi.

Önerilen proje başlıkları ve konuları ise şöyle sıralanıyor:

- Özel ihtiyacı olanlar için konut iyileştirme ve yenileme projeleri
- Çevresel sürdürülebilirlik özelliği taşıyan konutlar
- Mevcut konutların restorasyon projeleri
- Teknik yenilikçilik
- Çevre felaketlerine karşı geliştirilmiş konut projeleri
- Sosyal sürdürülebilirlik projelerine ya da kooperatiflere eklemlenmek üzere gerçekleştirilen konut projeleri

Yarışma Takvimi


1 Haziran 2009 Birinci aşama başvuruları için son gönderim tarihi
Haziran – Ağustos 2009 İlk aşama başvurularının değerlendirilmesi
Ağustos 2009  Birinci aşama sonuçlarının bildirilmesi
1 Kasım 2009  İkinci aşama başvuruları için son gönderim tarihi
Ocak – Haziran 2010
  İkinci aşama başvurularının değerlendirilmesi
Ağustos 2010  Dünya Habitat Ödülleri 2009 ayağının birincilerinin ilanı
4 Ekim 2010  Dünya Habitat Günü'nde kazananların sunulması

Her sene uluslararası bir jüri paneli tarafından değerlendirilen başvurulardan iki kazanan seçiliyor. Birinciler, çalışmalarının uluslararası sahada tanınırlık kazanmasının ötesinde, 10 bin sterlinlik bir ödül ve özgün olarak tasarlanmış gümüş bir plaketinin sahibi olacak. Ödüllendirilen her katılımcının birer temsilcisinin ödül törenine katılabilmesi için ulaşım ve konaklama masrafları da, yine organizasyon tarafından karşılanacak.

Daha detaylı bilgiye ulaşmak ve ödül programına başvurmak üzere tıklayınız.

BSHF ve Dünya Habitat Ödülleri Hakkında

Dünya Habitat Ödülleri, 1985'te BSHF'nin konut üretiminin iyi örneklerini belirlemek ve tanıtmak amacıyla faalieyete geçirdiği bir organizasyon. Aynı zamanda BSHF'nin, 1987'deki Birleşmiş Milletler Uluslararası Yurtsuzlar Barınağı Yılı kapsamında üstlendiği rolün de bir parçası olan ödül programı, ilk olarak yalnızca üç yıllık bir programa sahipti. Fakat aldığı olumlu tepkiler ve konut üretiminde sağladığı teşvik, ödüllerin yirmi sene sonraya uzanmasını sağladı.

Yıllar boyunca, dünyanın hemen her yerinden geniş bir yelpazede son derece yetkin projelerin onurlandırıldığı ödül programında, konutlaşmanın gündeme getirdiği güncel ihtiyaçlara cevap arayan her renk ve biçimde tasarımla karşılaşıldı. Ödül programı başından beri, yalnızca konut pratiğinin iyi örneklerini seçmek değil, aynı zamanda bu tecrübe ve bilgi birikimini paylaşıma sokan bir platform oluşturma gayesini taşıyor.

Bugüne kadar ödül töreninin gerçekleştirildiği ülkeler arasında Italya ve Rusya (2006), Endonezya (2005), Kenya (2004), Brezilya (2003 ve 1995), Belçika (2002), Japonya (2001), Jamaika (2000), Çin Cumhuriyeti (1999), Dubai (1998), Almanya (1997), Macaristan (1996), Senegal (1994), ve ABD(1993 ve 1992) var.
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :