WE're Architects

Ezgi Tezcan / 21 Mayıs 2021
2013 yılından itibaren mimarlık ve iç mimarlık projelendirme hizmeti veren WE’re Architects kurucu ortaklarından Ali Önalp, Çat Kapı’nın konuğu oldu.

Covid-19 süreci sebebiyle fiziksel olarak gerçekleştiremediğimiz Çat Kapı röportajları çevrim içi olarak devam ediyor. Çat Kapı’nın 20 Mayıs Perşembe günü konuğu WE’re Architects kurucularından Ali Önalp oldu.

Çeşitli yarışmalardan ödül almış, WE’re çatısı altında birleşen ekip; yurt içi/yurt dışı ofis ve konut projeleri, ulaşım yapıları, spor tesisleri, endüstriyel binalar gibi farklı işlevlere sahip yapılar için kamu ve özel sektördeki ortaklarla birlikte çalışmalarına devam ediyor.

Petra The Flooring Co. desteğiyle gerçekleşen söyleşinin kısa başlıklarını buradan okuyabilir, tamamını ise YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Ezgi Tezcan: Öncelikle sizi tanıyarak başlayalım, kendinizden bahseder misiniz?

Ali Önalp: 1986 Balıkesir doğumluyum. 2004’te İTÜ Mimarlık bölümünü kazanarak İstanbul’a geldim, 2010’da da mezun oldum. Piyasada çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2016 gibi daha önceden de çalışmalarımızın olduğu ortağım Burak ile WE’re mimarlık çatısı altında çalışmaya başladık. 

ET: Ofisin kuruluş fikri nasıl ortaya çıktı?

: O dönemde ben freelance, Burak ise BD Mimarlık’ta çalışıyordu. Okuldan da tanıyorduk birbirimizi. Mezun olduktan sonra böyle bir düşüncemiz yoktu. Birlikte çalışma fikrimizi, yarışmalar ve freelance işler üzerinden denemeye başladık. 3 yıl kadar bu çalışmayı deneyimledikten sonra birlikte iş yapabilme potansiyelimizin yerinde olduğunu ve bir arada sıkınıtı yaşamayacağımızı anladık. 

Galata Apartmanı

ET: Ekibinizden bahseder misiniz? Ofis içinde nasıl bir yapılanma kurguladınız? İş dağılımı nasıl?

AÖ: WE’re, ismiyle müsemma bir fikirden ortaya çıktı. Aslında bir topluluğu kapsıyor. Bizim ofisi ilk kurduğumuz zamanlarda da daha kolektif, farklı disiplinlerin bir arada çalıştığı bir mekan hayal ediyorduk. Hala bu hayali yaşatmaya devam ediyoruz. Geldiğimiz bu süreçte farklı işler için dışarıdan arkadaşlarla çalışıyoruz. Ofisin çekirdek kadrosu Burak ile benim diyebilirim. Sabit çalışan ve stajyer arkadaşlarımızla birlikte 7-8 kişi civarında oluyoruz. 

Bir proje başlarken konsept tasarım Burak’ta ben ise avan proje ve sonrasına biraz daha yetkinim. Çok iç içe olan süreçler, bu süreçler içinde birbirimiz alanına girip çıkmak konusunda da bir sıkıntı yaşamıyoruz. Hepimizin bir miktar daha daha iyi olduğu alanlar var pratik anlamda bu da bizim işimiz kolaylaştırıyor. 

Bakırköy Cumhuriyet Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması- Birinci Ödül

Söyleşide Ali Önalp; birincilik ödülü aldıkları Bakırköy Cumhuriyet Meydanı Kentsel Tasarımı yarışma projesine ve Galata Apartmanı, Dudullu Ofis ve Fabrika Yapısı projelerine de ayrıntılı olarak değindi.

Dudullu Ofis ve Fabrika Yapısı


Künye
Ofis Adı:
WE're Architects
Sahibi:
Ali Önalp, Burak Yardımcı
Web:
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :