Hayriye Sözen Mimarlık Hizmetleri

Filiz YAVUZ / 05 Kasım 2009
Hayriye Sözen Mimarlık Hizmetleri

Yaklaşık on beş yıllık mimarlık yaşamını, A4 boyutundan da küçük bir kağıdın üçte ikisine başlıklar halinde yazıp da, internet üzerinden ulaşmanın pek mümkün olmadığı kısa özgeçmişi ile birlikte karşımıza çıkan ilk mimardır sanırım Hayriye Sözen. Ve bu on beş yılı gözleri parlayarak, zaman zaman küçük eslerle geçmişe giderek, "Alışılmışın dışında alternatif ofis işleyişleri denedik zamanında; ama bunda başarılı olamadık ve alışılmışa geri döndük." diyebilecek kadar cesurca ve hep gülümseyerek anlatan da ilk mimar…

Unutmadan söyleyelim, mimarlık yaşamının özetinin bu daracık alana sığması, Sözen'in mimarlık yaşamının seyrekliğinden değil, aksine kendisinin dolu dolu geçen meslek yıllarını bu kadar düzgün kategorize edecek bir "analitik tornadan" geçmiş olmasından. Hatta sırf bu nedenle okul döneminde belirginleşen, mimarlığa ilişkin ön yargılarını şöyle anlatıyor Sözen:

"Staj yaptığım yerlerin bir kısmı çok iyiydi, ama bir kısmı korkunçtu. Kara kara düşünüyordum gerçekten. Lise eğitiminde fazlasıyla analitik bir tornadan geçmiştim. Analiz etmek ve bu analize uygun çözüm getirmek üzerine bir zihinsel pratiğim vardı, fakat staj dönemlerinde bulunduğum ofislerdeki işleyişin bu durumla hiç ilgisi yoktu. Bu nedenle mimarlık pratiğinin içinde bir ofiste çalışma fikri bana hiç de cazip gelmiyordu."


Hayriye Sözen ile...
Hayriye Sözen'e dair...
Künye
Ofis Adı:
Hayriye Sözen Mimarlık Hizmetleri
Sahibi:
Hayriye Sözen
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :