Birincilik Ödülü, Şampiyon Melekler Anıtı Yarışması

mimarizm.com / 12 Mart 2024
Erhan Afşaroğlu ve ekibinin projesi, Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Melekler Anıtı, Ulusal Mimari, Peyzaj ve Plastik Sanat Eseri Yarışması'nda birincilik ödülüne layık görüldü.

MELEKLER ANITI

Ne büyük heyecan, doğum… İnsan ömrü… Bazen bir asrı kapsayacak kadar uzun, bazen bir nefes kadar kısa… Varlığın, herkes için tarifi imkansız mutluluk Kaybın, çöküş… Derin bir çığlık… Sonrası, sessizlik. Kulakları sağır edercesine…
Ancak yalnız değilsindir hikayende... Bir kenti kökünden sarsacak kadar derin, bir ülkeyi ardından sürükleyecek kadar güçlüsündür yanındaki onlarca melekle…
Ve gökyüzündeki parlayan her yıldız tanesiyle, kanatlarından süzülen ışığını gönderirsin evdekilere…
“Tamam anne beni merak etmeyin... Kendime dikkat ederim.”

Yukarıdaki pasaj, şampiyon meleklerin hayat yolculuğunu anlatmaktadır. Bu yolculuk en dıştaki dış bükey çemberdeki isim bloklarıyla başlar. Bloklardaki her meleğin ismi onların doğumunu, bloğun sönümlenerek bitişi de onların kaybını simgeler. Merkeze doğru gidildikçe yolculuğun ve hikayenin diğer bir aşaması başlar. Son anlarından nasıl sonsuzluğa gittikleri anlatılır. Çemberin içindeki ilk yükselti deprem dalga hareketini, merkeze olan çöküntü ise verdiği fiziksel ve ruhani zararı simgeler. 04:17 deprem saati ise, merkezde yer alan kolona asılan meleklerimizin halesini temsil eden dairesel konstrüksiyonu desteklemektedir. Merkezi anıt tasarımı da tüm meleklerin birbirlerine tutunarak yalnız olmadıklarını simgelemektedir. Ve yolculuklarının ebedi bölümü, her şubat ayının 6’sında gökyüzüne yükselecek ışıkla, bir daha asla başka şampiyonların yitirilmemesi için bize bunu hatırlatarak yolculuklarına başka bir diyarda devam edeceklerini anlatır.

Bu hikayeyi anlatılırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç unsur olmuştur. Çember içerisine güvenlik nedeni ile kamusal bir erişim olmamalı, sadece dışardan görülebilmeliydi. Bu yüzden çemberin batısındaki köşe, anıt seyir rampası olarak düşünülmüştür. Merkezine doğru yükselen bu bölüm, hem anıtın daha iyi görülebilmesi için bir teras şeklinde düşünüldüğü gibi, şampiyon meleklerin hikayesinin anlatıldığı bir farkındalık noktası olma özelliği taşımaktadır.

Geri kalan diğer üç cadde kesişim alanları ise isim bloklarının, yürüyüş yollarının ve bloklar arkası oturma bankalarının olduğu bölümlerinden oluşmaktadır. Anıtın ve isim bloklarının tümünün gezilip görülmesi için 360 derecelik akışkan bir sirkülasyon rotası oluşturulmuştur. Bu rota oluşturulurken ziyaretçilerin çam koruluk alanına yönlendirilmesi ayrıca düşünülmüştür. Melekler anıtı ve çevre düzenlemesi aynı anda hem bir durak noktası hem de kent için bir bağlaç görevini üstlenmiştir.

Son olarak, sadece yılda bir kez her şubatın 6’sında devreye konacak yüksek güçteki gökyüzü lazer ışığıyla hem anıt tamamlanacak hem Mağusa ve civarındaki tüm yerleşim yerlerinden burası algılatılarak, bir daha başka hiçbir şampiyonun yitirilmemesi için bizlere bu farkındalığı hatırlatacak ve onların sonsuz yolculuklarını anlatacak.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :