“Showroom” Binası

Adnan KAZMAOĞLU / 06 Temmuz 2015
Showroom binasının strüktürel eleman olarak tasarlanmış asansör kulesi ve merdiveni, minimal tavırlardaki ana strüktürü, en az malzeme ile bitirilmiş yapısı, sunduklarına anlamlı bir fon oluşturmaktadır.

Showroom binasını tasarlarken temel kavramsal kararımız yapının sıra dışı bir yapı olması ve simgesel nitelik taşıması oldu. Simgeselliği yerleşmede (yapılacak eşkenardörtgen formlu üç kuleye referansla) yapının üç eşkenar dörtgenden oluşan çatkısını kristal biçimiyle özel kesilmiş bir mücevher gibi tasarlayarak sağladık. Ayrıca bu simgeselliğin yüklenici firmanın kurum kimliğini oluşturması ve yansıtmasını, gelecekteki vizyonunu göstermesini amaçladık. Yapı iç mekânının merak, heyecan, coşku uyandıran kurgusuyla ve showroom binasının yerleşimiyle, yüklenici firmanın özgünlük, kalite ve güven vermesini istedik. Yapının yalnızca dıştan dikkat çekici bir imaj oluşturması değil, iç mekân kurgusuyla da etkileyici ve tanımlayıcı olması hedeflendi.Alışılmışın dışında, yatay yerine düşey bir dolaşım şeması kurguladık, bu dolaşıma paralel oluşturulmuş mekânların da ziyaretçilerin üzerlerinde iz bırakmasını hedefledik. Kapıdan girildiğinde sizi büyük boyutlu maket karşılıyor, çapraz konumlandırılan dev boyutlu ekrandan yansıtılan proje videosu hem zemin kattan hem de bir üst katta bulunan satış bürolarından izlenebiliyor. Dört katlı showroom yapısında zemin katın üstündeki her katta 1+1, 2+1, 3+1 daireler sergilenmekte ve en üst kattaki seyir platformunda üstü açık 3+1 numune daire plan-perspektif olarak görülebilmektedir. Katlardaki galeri boşluklarından, cam prizma asansör kulesinden, köprü geçiş platformlarından showroomdaki etkinlikler izlenebilmekte, bu hareketli atmosferin farklı noktalarında oluşan görüş açılarından hem iç mekânda sergilenenler hem de inşaat izlenebilmektedir. Showroom’da satış-pazarlama alan mekânlarının yanısıra bir kafe ve çocuk oyun alanı yer almaktadır.Showroom binasının strüktürel eleman olarak tasarlanmış asansör kulesi ve merdiveni, minimal tavırlardaki ana strüktürü, en az malzeme ile bitirilmiş yapısı, sunduklarına anlamlı bir fon oluşturmaktadır. Yapı düzgün kristal formlu çelik strüktür olarak tasarlanmış, üçlü sistem ısı camlı cam kabukta temperlenmiş, yansıtıcılığı yüksek özel dış camlar kullanılmıştır. Doğrudan güneş ışığına maruz bölgelerde ışık kırıcı olarak filtre filmler kullanılacaktır.


Dış kabuk strüktürüne bağlanan büyük açıklıklı uzay kirişler aracılığıyla kat platformları taşıtılarak kat döşemeleri oluşturulmuş, metal trapez saçla yapılan döşeme su kontraplağı kaplanarak ses kesici, plastik dokulu malzeme ile sonlandırılmıştır. Çelik kirişlemeler arası asma tavanlarda gerilmiş paslanmaz çelik ekranlar/perdeler kullanılmış, gizli led ışıkların metal dokudan süzülerek genel aydınlatmanın homojenleşmesi sağlanmıştır. Klimatizasyon, dış kabuk strüktürel düşey boruları içinden kanallı VRV sistem olarak düşünülmüştür. Mekânın tepe noktalarında vantilasyon için otomatik açılan camlar ayrılmıştır. Mekân ve strüktür çatkısını bütünleştiren pürist bir tasarım yaklaşımı ile işlev, form ve strüktürün kristalize edilmesi ile; showroom yapısının, amaçlandığı üzere kendisinin de teşhir edilen bir nesne olması sağlanmış oldu.*Bu proje YAPI Dergisi'nin 395. sayısında yayımlanmıştır. 


“Showroom” Binası - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :