Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü Spor Merkezi

mimarizm.com / 10 Nisan 2019
Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü Spor Merkezi; topoğrafyanın hareketlerinin yardımıyla mekansal çeşitlilikler içeren ve sürprizli görsel ilişkiler kuran bir yapı olarak, şeffaflığa dayalı bir mimari dil oluşturularak tasarlanmış. WAF 2018 Tamamlanmış Yapılar Spor Kategorisi'nde Türkiye'den finale kalan projenin mimari tasarımı Erkal Mimarlık'a ait.

Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü içinde, açık ve kapalı spor aktivitelerine ev sahipliği yapan Spor Merkezi yapısı öncelikle, günün her saatinde üniversite ve çevresindeki gündelik yaşantıya katkıda bulunan bir sosyal donatı yapısı olarak tasarlanmış. Bu nedenle üniversite kampüsü yaşantısının güncel yanlarına hizmet verebilecek esneklik ve erişilebilirlikte olması hedeflenmiş. Yapı, klasik tribünlü bir okul spor salonu tipolojisi ile programlanmak yerine, kapalı salonlar, fitness, stüdyo egzersizlerine yönelik stüdyolar ile açık ve kapalı yarım basketbol kortları, squash, raketbol, halı sahalar gibi birçok güncel aktivitenin gerçekleşmesine olanak sunan bir dizi mekan olarak planlanmış ve fuayeler, vitamin bar, toplantı odası, saunalar gibi yardımcı mahallerle desteklenmiş.

Bu haliyle salon, herhangi bir anda birçok noktasında formel-enformel pek çok aktivitenin birbirinden bağımsız ya da yarı-bağımsız devam edebildiği bir yerleşim sunuyor. Merkezi bir düzen arayışının tersine, topoğrafyanın hareketlerinin yardımıyla mekansal çeşitlilikler içeren ve sürprizli görsel ilişkiler kuran bir yapı tasarlanmış, şeffaflığa dayalı bir mimari dil oluşturulmuştur. 

Standartlarla net olarak tanımlanmış spor hacimlerinin, hareketli topoğrafyaya yerleşiminde aranan serbestlik, asal kot değerlerindeki platformlar ile görünür kılınıyor. Ek olarak planda oluşturulan hareketli cephe hatları, hem genel ölçeklerde arazi topoğrafyasının izlenmesini, hem de özelde hacim artikülasyonunu mümkün kılıyor. Mekanlar dizisi yapının hem içinde hem de dışında serbest hareketler yardımıyla süreklilik oluşturuyor. 

Yapı gün boyu gün ışığı alan bir yönelimde; bu nedenle batıya bakan cepheler çeşitli elemanlarla gün ışığını düzenleme ve regüle etme üzerine kurgulanmıştır. Örneğin kapalı basketbol kortu kısmındaki cephe, gün ışığı nedeniyle oyuna engel olmadan doğal ışıktan yararlanabilecek ve aynı zamanda içerideki aktivitenin varlığını dışarıdan okutacak mimari elemanlarla şekillenmiştir. Bu düzenleme günün ve yılın farklı zaman dilimlerinde içerideki doğal ışığın farklılaşabilmesine olanak sağlıyor.

Görünüş

Kesit

Zemin Kat Planı

Asma Kat Planı

Birinci Kat Planı

İkinci Kat Planı

Spor Merkezi yapısı yeni hizmete alınan yerleşke içinde, yurt yapılarının hemen komşuluğunda olduğu için günün farklı saat dilimlerinde aktif olabilecektir. Yurt yapıları ile oldukça dik bir tepenin yamacını paylaşan yapının hem yerleşimi hem de çevresinde bulunan açık spor alanlarının yerleşiminde alt ve üst kotları bağlayan birçok kademe oluşturulmuştur. Bütün bu kademeler ise bir koşu pisti yardımı ile birbirine bağlanıyor. Beş metrelik bir kot farkını da barındıran koşu pisti, yapının ve açık alanların çevresinden dolanır ve yapının içinden geçerek ardışık bir dizi halinde mekânsal bir hikaye sunuyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :