Ytong Yönetim Merkezi

mimarizm.com / 10 Eylül 2018
A4 Mimarlık, Türk Ytong'un Maltepe'deki yeni yönetim merkezi için çok amaçlı, esnek ve enerji duyarlılığı olan modern bir ofis mekanı tasarladı.

Türkiye'de 1963 yılından bu yana faaliyet gösteren ve ismi gazbeton ile özdeşleşmiş olan yapı sektörünün güçlü markalarından Ytong’un Maltepe’de yer alan yeni yönetim ofisi, 4100 m2 inşaat alanına sahip.

Tasarımın çıkış noktası, Ytong ürünlerinin kendisi ve kurumsal renkleri oldu. Özellikle bölme duvarlarda kullanılan gazbetonun uzun ömürlü ve işlevsel formunun karşılığı olarak modern ve düz hatlı mekanlar kurguladık. Ytong firmasının bizlerden istediği “Çok amaçlı, esnek, enerji duyarlılığı olan modern bir ofis” beklentisinden yola çıkarak geliştirdiğimiz projede, Ytong’un kurumsal renklerini kullandık. Markanın güçlü sarı ikonik formunu projenin giriş katına ve ortak mekanlara yansıtmaya çalıştık.

Ytong Yönetim Merkezi

Ytong Yönetim Merkezi

Ytong Yönetim Merkezi

Ytong Yönetim Merkezi

İhtiyaç analizi ile oluşan fonksiyon şemaları ve çalışanların gün ışığından üst düzeyde yararlanması üzerine geliştirilen açık planlı ofis kurgusu, tasarımımızın başlangıç noktasını oluşturdu. Yeşil alanların ofisin iç mekanlarına taşınması ile ferah, yenilenebilir ve dinamik bir çalışma ortamı yaratmayı hedefledik.

Proje içerisinde ikinci ve üçüncü bodrum katları otopark ve depo alanları olarak değerlendirildi. Birinci bodrum kat ise yemekhane ve endüstriyel mutfak olarak düzenlenerek, çalışanların bir araya geleceği, yemek saatleri haricinde tüm gün kullanabilecekleri bir mekan haline geldi.

Ytong Yönetim Merkezi

Ytong Yönetim Merkezi

Ytong Yönetim Merkezi

Zemin kattaki giriş ve resepsiyon holünde Ytong’un anahtar kelimeleri 'açık', 'şeffaf', 'sade'den yola çıkılarak şeffaf görüşme alanları, çok fonksiyonlu lounge alanı, malzemelerin sergilenebileceği showroom bölümü ile beraber sunum ve duyuruların yapılabileceği bir video duvarı oluşturduk.

Ytong Yönetim Merkezi

Ytong Yönetim Merkezi

Bir önceki ofiste mimar Ömer Selçuk Baz’ın tasarlamış olduğu ‘Kesikler’ isimli eser de showroom alanında sergilenmek üzere planlamaya dahil edildi. Yönetim merkezinin 1., 2., 3. ve 4. katları açık ofis olarak düzenlenirken, 5. kat ise yönetim katı olarak kurgulandı.

Ytong Yönetim Merkezi

Açık ofislerin yer aldığı katlarda camlı bölmeler ile şeffaf alanlar yaratarak güneş ışığından maksimum seviyede faydalanmış olduk. Aynı zamanda aydınlatma armatürlerinde bulunan varlık ve gün ışığı sensörleri sayesinde akıllı mekanlar yaratmamız mümkün oldu. Üçüncü kattaki teras alanı açık ofisler içerisinde ayrı bir sosyal alan olarak kurgulandı. Adalar manzarası sayesinde oldukça ferah ve rahatlatıcı bir teras alanı yerleşimi tasarlandı. Projede kullanılan tüm mobilyalarda, ergonomi ve fonksiyonellik faktörleri ön planda tutuldu. Tüm hareketli mobilyalar Nurus firmasından temin edildi.

Ytong Yönetim Merkezi

Ytong Yönetim Merkezi

Ytong Yönetim Merkezi

Tasarım aşamasında malzeme seçimlerimizi mümkün olduğunca yerel ve doğal malzemelerden yana gerçekleştirmeye özen gösterdik. A4 Mimarlık olarak önemsediğimiz sürdürülebilirlik yaklaşımımızı bu projemizde de ön planda tuttuk. LEED Gold sertifikası adaylık süreci devam etmekte olan projemizde kullanılan malzemelerin yakın çevreden tedarik edilmesi, karbon salımını azaltmaya yönelik önlemler alınması, gün ışığının verimli olarak kullanılması, ısı kayıplarını engellenmek üzere yapılan yalıtım uygulamaları, atıkların geri dönüşüm için ayrıştırılması, geri dönüştürülmüş içerikli ürün kullanımı, su tüketimi düşük cihaz seçimleri önem verdiğimiz konuların arasında oldu.

Ytong Yönetim Merkezi

Tasarım ve uygulamanın 80 gün gibi kısa bir sürede tamamlandığı bu projede, süreç boyunca işveren-proje yönetimi-mimar-müteahhit iletişiminin sıkı ve düzenli tutulması sayesinde beklentiler en iyi düzeyde tasarıma ve uygulamaya aktarılabildi.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :