TPAO Yönetim Binası

mimarizm.com / 22 Aralık 2022
Melike Altınışık Architects – MAA tasarımı TPAO Yönetim Binası inşaatı Zonguldak Filyos’da başladı.

Melike Altınışık Architects - MAA, Zonguldak, Filyos'da Haziran 2022'de yapımına başlanan yeni TPAO Yönetim Binası’nın tasarımını açıkladı.

Antik çağda Billaius olarak bilinen, Filyos Vadisi ve nehrinin Karadeniz'e döküldüğü önemli bir noktada yer alan TPAO Yönetim Binası, Filyos Limanı alanı içerisinde planlanan bölgenin üst düzey yönetimine hizmet verecek ve dalgakıran duvarının eşiğinde bir seyir alanı oluşturacak şekilde tasarlanmıştır.

Proje mimari tasarım yaklaşımı açısından, Filyos Limanı'nın batı kenarında kara ile denizin, geçmiş ile geleceğin, tarih ile teknolojinin birbirine karıştığı bir eşik olarak tanımlanır. Gündelik yaşamı, sosyal karşılaşmayı, mekânsal çeşitliliği içinde barındıran, hem içeride hem dışarıda hem geçmişte hem gelecekte olan, zaman ve süreklilik arasındaki mekânsal bir kavuşumun temsili mevcuttaki dalgakıran duvarını 110 metre genişliğinde ve 30 metre derinliğinde yeni bir arayüz mekanına dönüştürmeyi hedefler.

Bu arayüz mekânı tarih, doğa ve teknoloji arasında bir köprü kurar, sınır mekânsallaşır ve mekânlar arasındaki ilişkiler bulanıklaşır. Sadece ofis ve üst düzey toplantı mekânı olarak hizmet vermenin yanı sıra dalgakıran eşiğinde konumlanan bir gözlem mekânıdır. Bu gözlem alanı, fonksiyonel bir tanımlamadan daha fazlasıdır, bölgenin mekânsal ve davranışsal coğrafyasına yansımasını birkaç farklı rota üzerinden tartışır.

Dalgakıran eşiğindeki yeni yönetim binası yaklaşık 3,270 m2 alandan ve 3 kattan oluşmaktadır. 4,5 metre yüksekliğindeki dalgakıran duvarı 9 metreye yükseltilmiş olup, yapının en yüksek kotu 17 metreye kadar çıkmaktadır.

Binanın zemin katı, ana giriş, danışma-lobi, mutfak, teknik alan ve destek hacimlerinden oluşan bir karşılama mekânı olarak düşünülmüştür. Yapının merkezinde, farklı katlar ve mekanlar arasında görsel ve erişim bağlantıları oluşturan iki katlı, cömert bir atrium mekânı yer alır. Diğer katlar ofisler, toplantı odaları ve gözlem alanları olarak ayrıştırılmıştır.  İlk katta açık ofis alanları, genel müdür odası, sekreterya, yemekhane, arşiv ve destek hacimleri yer alır. 50 kişilik üst düzey toplantı salonu, ana atrium boşluğunun üstüne, adeta boşlukta asılı bir mekânmış gibi yerleşir. Ana toplantı salonunun yanı sıra büyük fuaye alanı ve ziyaretçilerin liman alanını 360 deneyimleyebilecekleri şekilde tasarlanan seyir terası alanları ikinci katta yer almaktadır. Batı yönünde Karadeniz'e doğru yaklaşık 5m çıkıntı yapan seyir terasından tarihi Filyos coğrafyası ve Karadeniz tüm etkileyici doğasıyla gözlemlenirken, doğu yönünde ise Filyos Limanı’nın devinim halindeki işleyişi gözlemlenir.

2023 yılının ilk çeyreğinde TPAO Yönetim Binası’nın yapım sürecinin tamamlanması ve kullanıma açılması planlanmaktadır.


TPAO Yönetim Binası - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :