ONS İncek Konutları Showroom ve Satış Bürosu

mimarizm.com / 19 Şubat 2016
WAF 2015'ten Yenilikçi Renk Kullanımı Ödülü ile dönen Yazgan Mimarlık imzalı satış bürosunun kurgusunu tasarım ekibi aktarıyor.

ONS İncek konutları, 45.000 m2 yeşil alanın içerisinde bulunan, üç renkli kuleden oluşan ve 992 daire içeren bir projedir. Konut kompleksinin girişini işaret eden ve projenin örnek dairelerini içeren satış bürosunun dış hatları bulunduğu topografyanın eğimini kesitte ve görünüşte paralel olarak takip eden bir kabuk ile çevrilerek tanımlanmıştır.

Satış bürosunun iç kurgusu da büyük bir maket ve ışıklıkla tarifli merkezi bir mekân çevresinde biçimlenmiş bir serbest plandır. Merkez çevresindeki 3 kollu kurguda işlevler net bir şekilde ayrıştırılarak yerleştirilmiş, ancak birbirleriyle akıcı bir mekânla bağlanarak süreklilik sağlanmıştır. Rampa, merdiven ve asansör gibi farklı dolaşım öğeleriyle ziyaretçiler bu serbest plan içerisinde rahat bir şekilde dolaşır. Özel bürolar üst katta olup, konut kompleksinin maketi ve satış temsilcileri zemin katta bulunmaktadır. Bodrum katında ise, mobilyaları ile döşenmiş üç adet örnek daire bulunmaktadır.

Showroom’un cephesi çok sayıda renkli cam panellerden oluşmaktadır. Çok katlı yapının bütün taşıyıcı kolon, perde ve kirişleri brüt beton olarak inşa edilmiş olup yapının mimari dilini oluşturmaktadır. Bu bütünleşmiş gri fon, cephedeki camların renklerini vurgulayarak uzaktan daha kolay görülmesini sağlar. Kulelerin cephelerinde altı farklı ton turuncu, yeşil ve mavi kullanılmıştır. Kulelerde kullanılan renk ve tonlar satış bürosunda da kullanılmıştır. Böylelikle satış bürosu ve konut kompleksi görsel olarak birbirini tamamlayarak bir bütünlük sağlanmıştır.

Peyzaj tasarımı, sosyal merkezden başlayarak dalga şeklinde yayılan iç içe halkaların, var olan topografyanın inişini takip etmesiyle oluşmaktadır. Çok sayıda tekil bahçelerden oluşan peyzaj, Ankara’ya özgü geniş bir bitki yelpazesini içermektedir. Halkalar yürüyüş ve koşu yolları ile birbirinden ayrışır.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 410. sayısında yayımlanmıştır.


ONS İncek Konutları Showroom ve Satış Bürosu - Resim Galerisi

ONS İncek Konutları Showroom ve Satış Bürosu - Çizimler - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :