Deha Ofis Binası

mimarizm.com / 12 Aralık 2019
VEN Mimarlık tasarımı Deha Ofis Binası'nda çevre binalardan farklılaşarak firma vizyonunu öne çıkarmak ve çalışanları için motivasyonu arttırıcı keyifli mekanlar yaratmak hedeflenmiş.

VEN Mimarlık ofisi Deha Proje için tasarladığı Deha Ofis Binası'nı anlatıyor... 

Ankara, İncek’te bir mühendislik firmasının merkez binası olarak hizmet verecek yapı villa yerleşimi içinde yer almaktadır. İşverenin temel kriteri binanın çevre binalardan farklılaşarak firma vizyonunu öne çıkarması ve çalışanları için motivasyonu arttırıcı keyifli mekanlar yaratılmasıdır.

Yapıyı iki kütle oluşturmaktadır; bunlardan biri opak yüzeye sahip lineer kütle ve diğeri geçirgen yüzeye sahip şeffaf kütledir. Bu iki kütlenin iç içe geçmesiyle iç ve dış mekanda dinamik hacimler ve formlar yaratılmıştır. Parsel ölçeğinde yeşile maksimum alan bırakılmış, üst örtüyle tanımlanan yarı açık giriş alanı ile ön ve arka bahçelerdeki yeşilin sürekliliği sağlanmıştır. Arka bahçede, üst katta yer alan kütüphane/toplantı odasının 5 metrelik konsolu yaz günlerinde bahçenin korunaklı kullanım mekanıdır. Bu büyük konsol, geometrik olarak bir küptür.

Arsanın sınırlı alanında tasarlanan yapının her katında boşluklarla genişletilmiş ve/veya yükseltilmiş farklı mekanlar yaratılarak hacimsel ve görsel derinlik sağlanmıştır. 

Yapı, bahçe katı, giriş katı, birinci kat ve çatı kullanımı katı olmak üzere, toplam 4 katlıdır. Giriş katında yer alan galerili bekleme/karşılama alanına bir yönde farklı yüksekliği ile kütüphane/toplantı konsolu diğer yönde ise çalışma ofislerinın bulunduğu kütle bir koridor ile bağlanır. 

Birinci katta bekleme/karşılama alanı üzerinde konumlanan galeri stüdyo ile bütünleşir. Çatının formu stüdyodan algılanır ve değişken yüksekliği ile ferahtır. Zemin kattaki çalışma ofislerinin bulunduğu kütle ise bu katta da kendini tekrar eder. 

Çatı katında yönetici ofisleri ve büyük bir teras bulunmaktadır. Yönetici ofisleri ile birinci katta yer alan stüdyonun iç mekanda görsel bağlantısı da ayrıca sağlanmıştır. 

Çalışanların keyifli zaman geçirebilecekleri ve öğle yemeklerini yiyebilecekleri yemekhane ile sosyal alan bahçe katındadır ve şeffaf kayar kapıların açılmasıyla bu mekanlar bahçe ile bütünleşmektedir. 

Malzeme Kullanımı

Brüt beton cephe üretimi, devam eden inşaat sürecinde, hatalar verince yola yine tasarımın ruhuna uygun görülen kalesinterflex'in C Stone ürünü ile devam edilmiştir. Kalesinterflexin boyutları ile cephede istenilen derz sistemi uygulanabilmiş, malzemenin performansları tasarım kararlarının uygulanmasına izin vermiştir. Sade yapıda, tüm yüzeylerde kullanılan kalesinterflexin dışında çatıda kenetli sistem zinc kullanılmıştır.

Cam yüzeylerin yapı kabuğu ile aynı düzlemde olması önemli bir tasarım kararıdır. Düz cephede geometrisini bozmadan paralel açılan pencereler için Schüco Windows AWS sistemi kullanılmıştır. Böylelikle geniş açıklıklar mümkün plan en iyi havalandırmayı sağlar.

Binanın dışında yakalanan yalınlık iç mekanlara da yansımıştır. Pietra bazaltino edilgres seramikler bekleme holünde, kat hollerinde, ıslak hacimlerde ve teraslarda zemini kaplar, merdivenlerde yine aynı malzemenin basamak profilleri kullanılmıştır. 

Zemin kullanımı dışında iç mekanda da duvar yüzeylerinde kale ürünlerine yer verilmiştir. Karşılama bankosu arkasında kalesinterflex modüllerden oluşan tasarım yer alır. 

Islak hacimlerde duvar yüzeylerinde çakıl gri kalesinterflex kullanılmıştır. Bahçe katı zemininde ise ahşap görünümlü Mood Board La China Plank yemek bölümünde lineer çizgideki Kalesinterflex Antresit ile bir araya gelir. 

Vaziyet Planı

Görünüşler


Deha Ofis Binası - Resim Galerisi

Deha Ofis Binası - İç Mekandan Görünüşler - Resim Galerisi

Deha Ofis Binası - Çizimler - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :