Bir Yazılım Bürosu

mimarizm.com / 20 Mayıs 2016
Ekibin buluşma alanları, dinlenme ve yemek yeme dahil olmak üzere kapalı/yarı kapalı mekanları açık büro mantığını destekler nitelikte tasarlanmış.

İzmir Buca ilçesi 9 Eylül Üniversitesi Kampusu içerisindeki 5 katlı yapının 4. katındaki 1.400 m2’lik alana yerleşen ve Arkas firması için deniz taşımacılığı üzerine program üreten, bilişim dünyası çalışanlarından oluşan ekip için “Silikon Vadisi açık büro konsepti”nde kurgulanan bu projenin uygulaması yakın zamanda tamamlandı.

arkas ofis 1

arkas ofis 2

arkasofis3

Alışılmış ofis düzenlemelerinde mahrem alanlar olması beklenen toplantı alanları bu projede 4 adet tümüyle camdan yapılmış toplantı kutularına dönüştü. Orta alanda konumlanan “beyin fırtınası” (brain storming) alanları gibi 110 kişilik ekibin -ortak işleyen S formundaki- buluşma alanları, dinlenme ve yemek yeme dahil olmak üzere kapalı/yarı kapalı alanlarının tamamı açık büro mantığını destekler nitelikte tasarlandı.

arkas ofis 4

arkas ofis 5

arkas ofis 8

Dinlenme, yemek yeme, kişisel/kurumsal gelişim etkinlikleri gibi faaliyetler için ayrılan orta alan zemin döşemesi yükseltilerek, ahşap malzeme ile kaplandı ve kalan alanlardaki brüt beton malzemeden ayrılarak kendini tanımlar hale getirildi. Hacmin genelindeki ahşap-çelik konstrüksiyon düzeni korunarak, kolonlarda brüt beton etkisi vermek üzere, oluşturulan yeni malzemenin verdiği dokunun etkisinden yararlanıldı.

arkas ofis 9

arkas ofis 99

arkas ofis 11

Spagetti formlu aydınlatma, mekânın tamamında dönerek, orta alandaki sarkıtların çevresini aydınlatıyor. Bütün hacmin günışığını çok az alıyor olması nedeniyle, aydınlatmalar günün her saati aktif tutuluyor. Tıpkı aydınlatmalar gibi özel mobilyalar da Noyan Umur Vural ve Emre Akoğlu tarafından tasarlandı.

Brainstorming 

coffee corner

model

meeting box

sema

yemek alanı


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :