Yalova Belediyesi Sosyal ve Kültürel Merkez Binası

mimarizm.com / 02 Şubat 2017
Yalova’nın merkezi bir noktasında konumlanan Pronil Mimarlık tasarımı bina, dört farklı kulübün faaliyet gösterebileceği küçük ölçekli bir sosyal-kültürel merkez niteliğinde şekillendirildi.

Her kulüp için eşit dağılımlı olacak şekilde ayrılan yönetim ve faaliyet alanlarının iç mekan bölüntüleri, kulüplerin ihtiyaçlarına göre daha sonra şekillendirilecektir. Bu yüzden tüm katlar, ortak kullanım ve sirkülasyon için ayrılan alanlar minimize edilecek biçimde açık plan esasına göre tasarlanmıştır.

Binanın dar cephelerinde aynı açıyla zıt yönlere doğru eğilen duvarlar ise kullanılabilir toplam taban alanını minimum seviyede etkileyerek kat planlarının farklılaşmasını sağlamıştır. Binayı ön cepheden yan cephelere doğru saran metal kabuk sayesinde kütledeki açılı hareket daha tanımlı hale getirilmiş olup, caddeye bakan ve tamamen şeffaf bırakılan ön cephe için güneş ışığına karşı korunma sağlanmıştır. Giriş alanını bir yırtılma hareketiyle tanımlayan metal kabuk, binaya akılda kalıcı ve özgün bir görünüm kazandırmada da etkili olmuştur.

Plan-Kesit-Görünüşler


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :