Ormos Tartışık

mimarizm.com / 02 Ağustos 2023
Per Se Mimarlık projesi “Ormos Tartışık”ta, yörede yüzyıllardır var olan konut tipolojisini güncel ihtiyaçlar ve tasarım anlayışıyla buluşturmak amaçlanmış.

Doğu Parseli

Per Se Mimarlık kurucu ortakları tasarım ekibinden Ali Derya Dostoğlu ve Uğur Özer Tartışık Köyü'nde konumlanan konut projeleri Ormos Tartışık'ı aktarıyor:

Ormos Tartışık, Kuzey Ege’de, Çanakkale Ayvacık’ta konumlanan, ismini bulunduğu Tartışık Köyü’nden alan bir konut projesi. Tartışık Köyü, Ayvacık İlçe Merkezi’nin kuzeydoğusunda yer alan yaklaşık 15 haneli bir köy. Köy, konumu itibarı ile oldukça rahat erişilebilir bir noktada. Öyle ki, İstanbul’dan kara yolu ile Osmangazi Köprüsü’nden geçildiği takdirde 4.5 saatte, 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçildiği takdirdeyse 4 saatte ulaşılabiliyor. Köyün konumunun bir diğer avantajıysa, Ayvacık İlçe Merkezi’ne olan yakınlığı. 

Vaziyet Planı

Ormos Tartışık, köy içinde, Doğu Parselleri ve Batı Parselleri olarak adlandırdığımız iki ayrı bölgeye dağılmış durumda. Doğu Parselleri’nde 3+1, beş adet müstakil ev; Batı Parselleri’ndeyse isteğe göre 2+1 ya da 3+1 olarak kurgulanabilen, dört adet müstakil ev bulunuyor. Dokuz evin tamamı köy içi imarlı, yola cephesi olan arsalara yerleşmiş durumda. Doğu Parselleri’ndeki evler Ayvacık Barajı’na doğru bakarken, Batı Parselleri’ndekiler bahçeleri üzerinden köy dokusuna yöneliyor. 

Doğu Parselleri

Her bir ev, yöreden çıkan doğal taş cephe kaplaması ile öne çıkıyor. Bu taş kaplama, kat silmeleriyle bölünerek kütlenin taşıdığı yataylık hissi kuvvetlendiriliyor. Silmeler arasında, boydan boya açılmış, alüminyum doğrama ve kepenkli pencereler, iç ve dış mekan arasında zengin bir ilişki kurulmasını sağlıyor. Evlerin önüne eklenen ve ön cephe boyunca devam eden çelik taşıyıcılı, saz üst örtülü pergolalar, dış mekan kullanımını kolaylaştırıyor. Bahçede yer alan köy tipi fırın ve açık mutfak tezgahıysa, bu kullanımı daha da zenginleştiriyor. 

Cephelerdeki sadelik ve doğallık hissi, zeminde ve ıslak hacimlerde kullanılan mermer kaplama, taş giydirilmiş şömine, duvar yüzeyleri ve sabit mobilyalardaki pastel renkler sayesinde iç mekanda da sürdürülüyor. Evlerin planlarında, kullanım kolaylığı ve ferahlık öne çıkıyor. 

Batı Parselleri

Ormos Tartışık, yörede yüzyıllardır var olan konut tipolojisini güncel ihtiyaçlar ve tasarım anlayışıyla buluşturmayı amaçlayan bir proje... Sade, doğal, yere ait, ne eksik, ne fazla...


Ormos Tartışık - Render - Resim Galerisi

Ormos Tartışık - Çizimler - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :