KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları

mimarizm.com / 08 Eylül 2022
PDG Mimarlar'ın, herkesin iyi yaşama ve nitelikli konutlarda oturma hakkı olduğu düşüncesinden yola çıkan KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları projesinin daire teslimleri tamamlandı.

Site İçi Genel Görünüm / Sokaktan Bloklara Bakış, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Nitelikli, Çağdaş, Ödüllü Sosyal Konut

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu olan ve İstanbul’un çeşitli bölgelerinde her gelir grubuna uygun, ödenebilir koşullarda tasarım odaklı, özgün projeler üreterek herkes için iyi yaşam vizyonunu benimseyen KİPTAŞ’ın (İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret AŞ) hayata geçirdiği KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları projesinin daire teslimleri tamamlandı.

Cephelerden Görünüşler, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Herkesin iyi yaşama ve nitelikli konutlarda oturma hakkı olduğu düşüncesinden yola çıkan KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları projesi, kentle bütünleşen yaklaşımı; fonksiyonel, çağdaş, özgün, renkli mimari tasarımı; geniş ve ferah balkonları; yeşil alanları ve rekreasyon birimlerinin yanı sıra nitelikli, kaliteli ve hızlı inşa süreciyle de Türkiye’deki sosyal konut anlayışını bir üst seviyeye taşıyor.

Site İçi Genel Görünüm, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Yalnızca Türkiye’de değil uluslararası ölçekte de dikkat çeken proje IDA - International Design Awards (Uluslararası Tasarım Ödülleri) 2020 kapsamında Düşük Maliyetli Konut Kategorisi’nde Bronz Ödül’e layık görüldü.

Site İçi Genel Görünüm, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Havuz, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları projesi tüm bu özelliklerinin yanı sıra; katılımcı ve şeffaf süreciyle dikkat çekti.

Ayrıca KİPTAŞ, sosyal konut projesine eşlik edecek bir sosyal sorumluluk projesi de hayata geçirdi. Konut sakinlerinin yaşadıkları yeri daha iyi tanımaları, gerekli bilgileri edinmeleri için bir Kullanım Kılavuzu hazırladı.

Site İçi Genel Görünüm, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Site İçi Genel Görünüm, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Kentle Bütünleşen Yaklaşım

Şehir merkezinin 67 km batısında, Marmara Denizi sahilinde bulunan İstanbul’un Silivri ilçesinde 95.318 metrekarelik bir alana yerleşen KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları projesi; 32 bloğa yayılan 1.396 konut, 50 ticari birim ve 1 kreş olmak üzere toplam 1.446 bağımsız birimin yanı sıra sosyal donatılar ve geniş bir peyzaj alanından oluşuyor. E84 ve D100 otoyollarıyla çevrelenen ve KİPTAŞ Silivri 3. Etap Konutları’nın yan parselinde konumlanan KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nda yerleşim planı, sosyal donatılar ve sirkülasyon ağı kentle bütünleşmeyi amaçlayacak biçimde kurgulandı.

Genel Görünüm, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Duvarlar ve kontrollü giriş-çıkış kapıları ile kentten kopuk olarak tasarlanmış konut sitelerinin tersine, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nda kentin mevcut yaya ve taşıt akslarının kesintiye uğramaksızın konut grubunun içinde devam etmesiyle mahalle dokusu sürdürüldü.

Arsanın topografyası, tasarımı şekillendiren önemli bir veri olarak değerlendirildi. Yapı blokları birbirlerine uyumlu bir biçimde eğime yerleşirken arazide eğimin en az olduğu alan peyzaja ayrılarak projeyi besleyen yeşil bir vadiye dönüştürüldü. Vadinin iki yakası yaya yollarıyla birbirlerine bağlanırken çevresinde kurgulanan sosyal alanlarla tamamlandı.

Üst Görünüş, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Herkes için Tasarım ve Herkes için Erişilebilirlik 

Bu projede yaşam hakkı ile örtüşük olan barınma hakkının yanına, herkesin hakkı olan “tasarım” da dâhil edildi. Ev sahibi olmayan İstanbulluların iyi bir “tasarıma” erişebilmesi için uygun ödeme seçenekleri ile alternatif bir finans modeli geliştirildi. Projede en az yüzde 40 engelli vatandaşlar, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri için 50'şer adet kontenjana ek olarak 50 adet konut da pandemi sürecinde görev yapan sağlık çalışanlarına ayrıldı.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında, özellikle kırılgan durumda olan insanların; kadınların, çocukların, engellilerin ve yaşlıların ihtiyaçlarına özel önem gösterildi. Projede yol güvenliğinin artırılması amacıyla erişilebilir mekânlar oluşturuldu. Merdiven ve rampalarla desteklenen alternatifli bir dolaşım kurgusu ile yaya ve bisiklet kullanımı teşvik edildi. KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nda ayrıca 641 araçlık açık otopark tasarlandı.

Cephelerden Görünüşler, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Kente Kazandırılan Kamusal Alan

Sadece bir konut alanı değil kente kazandırılacak bir kamusal alan üretmeyi de amaçlayan bu projede, blokların yollarla ilişkili zemin katlarında konumlandırılan ticari birimler ve sosyal donatılar yeşil alanlarla birleşerek mahalle dokusunu güçlendirdi. Konut bloklarının üst kotlarında oluşturulan teraslar ve konut bloklarının değişken ve hareketli silüeti sayesinde organik bir sokak dokusu elde edildi.

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nda parsel alanının %40’ını oluşturan yeşil alanlar, çağdaş bir peyzaj anlayışıyla düzenlendi. Rekreasyon, oyun ve spor alanlarının yanı sıra projedeki her konutun kapanmaz manzaraya sahip geniş balkonlar ile yeşile değmesi sağlandı.

 Havuz, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Havuz, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Fonksiyonel Konutlar, Geniş ve Ferah Balkonlar

Kullanıcılara ve kente bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına yanıt veren kullanışlı ve özgün daireler sunan KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, benimsediği çağdaş mimari dille farklılaşmaktadır.

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları; ortalama kat brüt alanları 86 m² olan 474 adet 2+1 açık mutfak, 92 m² olan 702 adet 2+1 kapalı mutfak ve 111 m² olan 220 adet 3+1 kapalı mutfak olmak üzere toplam 32 blokta 1.396 konuttan oluşmaktadır. 2+1 açık mutfak tipi daireler, A, B, C ve D bloklarında; 2+1 kapalı mutfak tipi daireler, A, B ve C bloklarında ve 3+1 daireler, A ve D bloklarında yer almaktadır.

Cephe Detaylı Görünüş, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Konut tipleri, cephe tasarımında kullanılan renklerle ve dinamik balkon kurgusuyla özgünleştirildi. Her konut birimi için yaklaşık 5 m2 büyüklüğünde balkonlar tasarlandı; iki tip olarak projelendirilen balkonlar cephede lineer yerine asimetrik düzende konumlandırılarak hareketli bir cephe kompozisyonu elde edildi.

Dünya genelinde yaşanan pandemi sebebiyle kentte sosyalleşebilmenin ve temiz havaya erişimin öneminin arttığı bugünlerde, pandemi öncesi tasarlanan KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları geniş balkonlarıyla bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Renkli Balkonlar, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Mustafa Alkaç/KİPTAŞ

Renkli ve Özgün Cepheler

Balkonların oluşturduğu hareketli düzenin yanı sıra kentin dinamikliği projeye de yansıtıldı. Kullanıcıların kent ile kurdukları bağı ve mahalle algısını güçlendirmek, tekdüzeliği önlemek amacıyla blokların cephelerinde farklı renkler kullanıldı.

Renkli Balkonlar, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Cemal Emden

Renkli Balkonlar, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Mustafa Alkaç/KİPTAŞ

Kaliteli, Nitelikli ve Hızlı İnşaat

Sağlık, güvenlik, hijyen gibi kriterlere öncelik veren KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, birinci sınıf malzeme ve yüksek inşaat kalitesiyle hayata geçirildi.

Nitelikli, kaliteli ve güvenli bir inşaatın kısa sürede tamamlanabileceğine örnek teşkil eden KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nın teslimleri, projenin sözleşme iş bitim tarihinden 5 ay önce başladı.

Blok Girişleri, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, PDG Mimarlar, Fotoğraf: Mustafa Alkaç/KİPTAŞ

Katılımcı ve Şeffaf Süreç

“İyi yaşamak herkesin hakkı” söylemiyle yola çıkılan proje, katılımcı bir tasarım anlayışıyla en başından itibaren kullanıcıların da fikri alınarak şekillendirildi. Yapılan anketlerin sonucu, tasarım ve finans modeli kararlarında yönlendirici oldu. Nitelikli konutları uygun ödeme seçenekleri ile ev sahibi olmayan İstanbullularla buluşturan alternatif bir finans modeli benimsendi. Ayrıca, KİPTAŞ sosyal medya hesaplarında düzenli olarak şantiye videoları paylaşılarak şeffaf bir inşaat süreci yürütüldü.

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları Kullanım Kılavuzu, KİPTAŞ & Binat Mimarlık Medya Grubu, Görsel: Binat Mimarlık Medya Grubu

Bir Sosyal Sorumluluk Projesi olarak KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları Kullanım Kılavuzu

Sosyal konut standartlarını üst seviyeye taşıyan KİPTAŞ, kullanıcıların Silivri 4. Etap Konutları’nı daha iyi tanımaları, evleriyle ilgili merak ettikleri tüm sorulara yanıt bulabilmeleri için bir Kullanım Kılavuzu hazırladı. Daire anahtarlarıyla birlikte teslim edilen bu kılavuz aracılığıyla konut sakinleri yaşadıkları semte, KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’na, oturdukları blok ve daireye ait bilgilere ulaşabilecek, evlerinde yapılan bakım ve tadilatları kayıt altına alabilecek.

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, Renkli Vaziyet Planı, PDG Mimarlar

ÜRÜN BİLGİLERİ:

Taşıyıcı Sistem: C30, C35 sınıfı beton kullanılmıştır.

Dış Cephede Kullanılan Duvar Malzemesi: Dış duvarlar izo tuğla uygulanarak yapılmıştır. Tüm dış cephede ısı yalıtımı (mantolama) yapılmıştır. Dış cephelerde STRATA marka dış cephe boyası kullanılmıştır.

Doğramalar: Winsa marka, ısı ve ses izolasyonlu PVC doğrama kullanılmıştır. Camlarda; Isı Cam kullanılmıştır.

Kapılar, Parkeler ve Süpürgelikler: Laminat kaplamalı ahşap iç kapı kullanılmıştır. AC3-31. sınıf laminat parke üzeri, parke süpürgeliği kullanılmıştır. Mobilya giydirilmiş çelik kapı kullanılmıştır.

Tavan Boyaları: Bütün tavanlarda saten alçı perdah üzeri su bazlı mat boya uygulanmıştır. Genel banyo tavanlarında spot aydınlatmalı alçıpan asma tavan uygulaması yapılmıştır.

Duvarlar: Duvarlarda saten alçı üzerine su bazlı yarı mat antibakteriyel boya uygulanmıştır.

Islak Hacimler: Daire içi zeminlerde ve duvar kaplamalarında AKGÜN Seramik kullanılmıştır. Daire içi banyo zeminlerinde ve balkonlarda suya karşı izolasyon yapılmıştır.

Salon ve Oda Zeminleri: Odaların zeminlerinde AC3-31. sınıf AGT marka Bella Gardenya model laminat parke kullanılmıştır. Kapalı mutfaklı dairelerin mutfak döşemesinde seramik; açık mutfaklı mimariye sahip dairelerde projeye uygun olarak laminat parke uygulanmıştır.

Mutfak Tezgâhları: 4 cm kalınlığında neme dayanıklı yeşil sunta üzeri beyaz laminat kaplamalı tezgâh kullanılmıştır. Mutfak tezgâhlarında 1 gözlü UKINOKS marka eviye kullanılmıştır.

Banyo ve Mutfak Dolapları: Mutfak dolaplarında; gövdede suntalam, kapaklarda MDF üzeri HIGH-GLOSS kaplama yapılmıştır. Banyo dolapları ve çamaşır dolap kapaklarında beyaz PVC kaplama MDFLAM malzeme kullanılmıştır.

Vitrifiye ve Armatürler: Serel marka vitrifiye ürünler, E.C.A. marka armatürler tercih edilmiştir. Su tasarrufuna katkı sağlayan armatürler tercih edilmiştir.

Aydınlatma ve Armatürler: Viko marka anahtar-priz kullanılmıştır. Spotlar Metsan-Somled markadır.

*

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları, LOOP People’s Choice Award 2022’de “Sosyal Mimarlık” kategorisinde Mansiyon'a değer görülürken, bu proje için özel olarak geliştirilen Kullanım Kılavuzu yayını, sosyal etki yaratan “Tematik Proje” kategorisinde "Kategori Kazananı" oldu.


KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları - Fotoğraflar - Resim Galerisi

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları - Çizimler - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :