İtalyan İşi Bir Ev; Casa Mara

mimarizm.com / 03 Haziran 2016
B-lock imzası taşıyan ve İtalya’nın Brescia bölgesinde yer alan evin iç mekan tasarımında “sınırsızlık” duygusu esas alınmış.  

Bu projenin konsepti oluşturulurken ilk amaç mevcutta yer alan ve yaşam alanı ile yatak odasını bağlayan dikey akstaki doğal merdiven açıklığını korumak ve vurgulamaktı. Bu amaçla konutun içerisinde farklı mekanları birbirinden ayıran herhangi bir kapı kullanılmadı. 

Casa Mara 1

Casa Mara 2

Casa Mara 3

Casa Mara 4

Ev sahipleri son derece modern ve canlı bir çift. Bizden evin sahip olduğu mevcut hacimlerden daha büyük algılanacak açık alanlar talep ettiler. Biz de bu doğrultuda, iç ve dış mekanlar arasında süreklilik ilişkisi oluşturabilmek amacıyla zemin seviyesinde büyük sürgülü pencereler kullandık. Mutfakta da mekanı ısıtmak için basit ve temel mobilyalar kullanıldı. Sıcak renkleri seven ev sahibimizin seçimi turuncu ve kırmızı tonları oldu. 

Casa Mara 7

Dış kabuk için gökyüzünden ilham alarak bu tonlar üzerinden gittik, günün her saatinde ışığın yön değiştirmesi ile birlikte farklı gölgeler oluşturacak bir dış cephe tasarladık. Evin iç mimarisindeki en ilginç özelliği projenin genelinde hiç kapı kullanılmaması. Ev sahibimizin de yönlendirmesi ile farklı kotlarda bulunan farklı mekanları birbirinden izole etmeden bir bütün olarak ele aldık. 

Yüksek sıcaklıklarda camlar tamamıyla açılarak iç hacimle dışarının bütünleşmesi sağlanıyor. Sıcaklıklar düştüğü zamansa boydan boya camlar sayesinde evdeki mekanlar gün ışığından maksimum derecede faydalanabiliyor. 

Casa Mara 8

İç mekanlarda katı formların doğal tonlarda sürekliliği bizim için esastı. Fakat birtakım sıcak tonlar kullanarak mekanlara canlılık katmak istedik. Örneğin, salonda yer alan ara kat ile bağlantı sağlayan merdiven tamamen bizim atölyelerimizde üretilip özel zemin kaplama malzemesi ile kaplandı.

Casa Mara 11

Yatak odasındaki yatak başında yer alan ünite, gardırop ile yatak arasında bir perde görevi görüyor. Yatak odası katında ayrıca giyim aksesuarlarını ve birtakım kıyafetleri depolamaya uygun, karşılıklı modüller halinde yer alan, ahşap üzeri lake kaplamalı, aynı zamanda korkuluk görevi de gören iki yanı tamamen açık olarak planlanmış bir giysi dolabı bulunuyor. 

Casa Mara 12

Casa Mara 19

casa mara13

Casa mara 9

Brüt beton görünümlü özel zemin malzemesi ise bu evin dikkat çekici seçimlerinden biri. Kapalı bir havada gökyüzünü kaplayan gri tonunu yansıtmaya çalıştığımız zemin, dış mekan ile mümkün olduğunca bütünleşiyor. Diğer öne çıkan malzemeler ve kullanım alanları; doğal ahşap masa, hasır detaylı demir sandalyeler ve yine ince kesiti ile avantaj sağlayan demir merdiven.   

Evin sınırsız ve rahat tasarımı ev sahiplerinin karakterleri ile örtüşüyor. Hem doğadan parçalar taşıyan, hem de çağımızın bize sunduğu her türlü teknolojik üretim yöntemlerinden yararlanılan bu evin uzun yıllar keyifle kullanılması en büyük temennimiz. 

casa mara

plan1

plan2

plan3
 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :