Ersan Evi

06 Temmuz 2015
Yapı yerel taşlar kullanılarak kaplanan bir kule ile bu kulenin içerisinden geçerek kayalığa uzanan bir köprü biçiminde tasarlanmıştır. Köprü kayalığın doğal yapısını zedelemeden bir ucundan kayalığa dayanıyor.

Yapı, Türkiye’nin Ege sahilindeki Bodrum yarımadası Ortakent yöresinde bulunuyor. Oldukça eğimli olan 5.000 m2 büyüklükteki arazi parçasının en önemli unsuru, yüksek tepelerle çevrili bir çanak formunda doğa parçasının ortasında yükselen ve arazinin yüzde 30’unu kaplayan kayalık bir tepedir. Bu doğa heykeli kayalık bütün yakın ve uzak çevreden algılanmakta; konumu itibarı ile de 360 derecelik bir panoramik manzaraya sahip bulunmaktadır.

 

Birincil tasarım ölçütü bu heykelsi kayalığı bozmadan ve çevreden algılanışını örtmeden bir yapı tasarlamak ve panoramik manzarayla yapının ilişkisini kurmak olmuştur. Yapı yerel taşlar kullanılarak kaplanan bir kule ile bu kulenin içerisinden geçerek kayalığa uzanan bir köprü biçiminde tasarlanmıştır. Köprü kayalığın doğal yapısını zedelemeden bir ucundan kayalığa dayanmaktadır. Kayalığın üzerindeki doğal plato konutun dış yaşam alanı olarak planlanmış, bu platodaki kot farkları kullanılarak yüzme havuzu ve seyir terası oluşturulmuştur. Bitiş malzemelerinde özellikle yapının çevresindeki doğada var olan renkler kullanılarak çevre ile uyum gözetilmiştir. Kule yapı, düşey dolaşım alanları ile birlikte zemin katında çalışma, birinci katta ise misafir yatak odalarını barındırır. Köprü ve konsol bölümü evin asıl kullanıcılarına tek katta bir yaşam alanı sunmaktadır. Yüksek ısı yalıtım özellikli dış duvarlar düşük enerji tüketimini sağlamakta; yüzde 80 oranında kullanılan LED aydınlatma bunu desteklemektedir.

 

Çatı yağmur oluklarının bağlandığı 80 tonluk su deposu sonbahar ve kış yağmurları ile dolmakta ve yapının su gereksinimini sıcak mevsimlerde tümüyle karşılamaktadır. Yapının sıcak su gereksinimi tümüyle güneş enerjisi panellerinden sağlanmaktadır. Yönlenme karakteristiği nedeniyle, kış mevsiminde yatay gelen güneş ışığı, yaşama mekânları için doğal ısınma sağlarken; sıcak mevsimde daha dik gelen güneş ışınları kontrol panelleri ile engellenerek yapının sıcak mevsimde serin kalması mümkün olmaktadır.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 374. sayısında yayımlanmıştır.


Ersan Evi - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :