B-Konutları, Beşiktaş

mimarizm.com / 17 Mayıs 2017
Tasarımı S+ Architecture tarafından gerçekleştirilen B-Konutları, İstanbul, Beşiktaş’ta yüksek yoğunlukta yapılı bir çevre içinde yer alıyor.

B-Konutları’nın, İstanbul’da yüksek yoğunlukta yapılı bir çevre içinde, yoğunluğa karşın var olan yeşil doku içinde konumlanan bir alanda gerçekleşmesi planlanmaktadır. Tasarım, çeşitli boyut seçenekleri sunan konut birimlerinin, farklı özellikteki bloklarda bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Kullanıcı gereksinimlerinin ve profilinin çeşitlilik sergilemesini göz önüne alarak önerilen tasarım çözümü, rasyonel ve etkili şekilde uygulanabilir bir inşaat tekniği ve modüler planlamaya karşın, her noktasında farklılıklar sergileyen, bir anlamda her kullanıcıya kendine özgü yaşam çevresini sunan birimleri yan yana getirerek oluşturulmuştur.

Vaziyet Planı

Kesit

Tek ve iki katlı birimler, bahçe ile yakın ilişki içinde, bloklar içinde oluşturulan kat bahçelerini, çatı teraslarını da kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bloklar arasında oluşturulan yeşil orta bahçe, arazideki eğimi kullanarak farklı kat ve kotlardan çıkılabilen bir dinlenme alanı olarak kurgulanmıştır. Orta bahçenin altında yer alan ve dışa kısmen açılan katlarda market, kafe-restoran, kapalı yüzme havuzu ve spor salonları, kapalı otopark ve teknik birimler konumlanmaktadır.

YAPI Dergisi’nin 425 / Nisan 2017 sayısında yayımlanmıştır. Dergiden daha fazla makale okumak için akıllı telefon ve tabletlerinize derginin dijital uygulamasını ÜCRETSİZ olarak buradan yükleyebilirsiniz.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :