Asma Bahçeler Konut Sitesi

mimarizm.com / 14 Mart 2019
Yerleştiği arazinin doğal yapısını koruyan ve yeşil peyzajı önemseyen bir anlayışla Metin Kılıç ve Dürrin Süer tarafından tasarlanan Asma Bahçeler Konut Sitesi projesi, 2019 Antalya Kepez Belediyesi Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri Özel Ödül'üne değer görülmüştür.

İzmir, Narlıdere’de yer alan Asma Bahçeler 8 terasa yerleştirilen 98 konut biriminden oluşan konut sitesidir. Proje büyüklükleri 60 ile  400 metrekare arasında değişen villa ve dairelerden oluşmaktadır. Orman ve İzmir Körfez vistası bulunan projenin, dik eğimli arazisi alanla ilgili en önemli güçlüklerinden biri olurken tasarımın temel kaynağını da oluşturmuştur.

Arazinin doğal eğim çizgileri referans alınarak yerleştirilen villa ve daireler, birbirlerinin orman  ve deniz manzaralarını kesmemesi ve doğal topoğrafyaya en az müdahale etmesi amacıyla teraslanarak düzenlenmiştir. Bu teraslı karakteri nedeniyle projeye Asma Bahçeler ismi verilmiştir. 

Mekansal çeşitlilik, modülerlik ve teraslamanın kombinasyonu, konut kompleksinin genel tasarım ilkesi olurken, dinamik ve özel bir cephe karakterini de oluşturmaktadır. Bu özellikler, yayaların yatayda teraslar üzerindeki yürüş yolları, düşeyde ise stratejik olarak yerleştirilmiş olan merdiven ve asansörlere yönelim hissini sağlamaktadır.  

Bu yeni konut tipolojisi, lineer yerleşim ve mekansal düzenlemelerle, kullanıcıların tekil konut konforunu, çok sayıda konut içeren bir konut kompleksinde yaşamalarını sağlamaktadır. Her konut, mevcut topoğrafya çizgileri referans alınarak, açılarla hizalanmıştır. Bu şekilde, farklı manzaralar algılanırken, mahremiyet hissinin de pekiştirilmesi sağlanmıştır. Proje, yoğun yerleşimli bir konut bölgesindeki mevcut konut tipolojisinin yeni perspektifle yorumlanmasıdır. 

Projede, daha sıcak tonları olan, tuğla ve taş gibi doğal malzemeler kullanılmıştır. Çevredeki soğuk tonlarla kontrast oluşturan malzeme kullanımı “ev” hissini pekiştirmesi hedeflenmiştir.

Vaziyet Planı

Plan

Kesit


Asma Bahçeler Konut Sitesi - Çizimler - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :