Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi

mimarizm.com / 30 Eylül 2020
Nike ve Onaranlar Kulübü tarafından, Kadıköy Belediyesi desteği ile hayata geçirilen Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi'nin ana hedefleri arasında parkın işlevselliğinin artırılması ve mevcut sorunlu kullanımların iyileştirilmesi bulunuyor.

İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nde, Kalamış Atatürk Parkı’nda bulunan ve yaklaşık 3400 m² alana yayılan Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi, sporun dünyayı ileriye taşıma gücüne inanan Nike ile üretmenin birleştirici gücüne inanan Onaranlar Kulübü tarafından, Kadıköy Belediyesi desteği ile hayata geçirildi.

Parkların kent kimliği oluşumundaki önemli rolleri, kişilerin fiziksel ve sosyal çevreleri ile olan etkileşimine katkıları, kent makroformu üzerindeki etkileri proje alanı seçiminde etken rol oynadı. Kalamış Parkı’nın işlevselliğinin artırılması, mevcut sorunlu kullanımların iyileştirilmesi ve kullanıcıların çeşitli aktiviteleri birlikte, konforlu bir şekilde gerçekleştirmeleri projenin ana hedefi olarak belirlendi. 

Kaykay pisti, basketbol sahası, plaj voleybolu sahası, koşu pisti ve bunları çevreleyen peyzaj alanlarının iyileştirilmesini/dönüştürülmesini konu alan projenin tasarım süreci, kapsamlı bir kullanıcı ihtiyaçları analizi ile başladı. Tasarım programı, açık çağrı yöntemi ile davet edilen park kullanıcılarının ve sporcuların sorunları ve ihtiyaçları dinlenerek oluşturuldu.

Buna göre; kaykay pisti zemini olası yaralanmaları azaltacak ve sporcu performansını arttıracak şekilde iyileştirildi. Mevcut engel ve rampalar onarıldı, konumları sürekli bir hareket rotasına olanak verecek şekilde düzenlendi. Eklenen yeni rampalar ile pist, farklı seviyelerdeki sporcuların bir arada bulunabilmelerine olanak sağladı.

Yenilenen zeminlerin grafik tasarımlarını ise fiziksel çevrenin sunduğu renklerin de referans alındığı, üretmeyi, onarmayı, paylaşmayı ve hareketi temsil eden renkler ve formlar oluşturdu.

Nike’ın hareketin gücünü vurguladığı mottosu, “Bizi/Sporu Kimse Durdumaz” yazısı ve logosu, örgü ve “pixelwork” karma tekniğinden oluşan bir enstelasyon olarak, yenilenen basketbol sahası tellerine uygulandı.

Tüm bu onarma ve dönüşümlere ek olarak, parkın spor aktiviteleri dışında da kullanımını arttırmak amacıyla, kapsamlı bir rekreasyon alanı tasarlandı. Kaykay pistine paralel biçimde 43 metre boyunca uzanan “komünite alanı”;  bisiklet parkı, kaykay tamir masası, kilitli eşya dolapları, geri dönüşüm çöp kutuları, piknik masaları, farklı kotlarda konumlanmış seyir/dinlenme/çalışma alanlarından oluşmaktadır. Bu aks aynı zamanda kaykay pistine yeşil alandan sağlanan kontrolsüz ve tehlike oluşturan yaya girişini düzenleyen bir sınır elemanı görevi görmektedir. Basketbol sahasını çevreleyen alanda ise masa tenisi, oturma elemanları, denizin ve gün batımının izlenebildiği “gökyüzü hamakları” bulunmaktadır. 

Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi’nin önemli özelliklerinden biri de basketbol sahası ve koşu pisti zeminlerinin yapımında Nike Grind kullanılmış olmasıdır. Aynı malzeme mobilyaların oturum yüzeylerinde de kullanılmıştır. Nike ürünlerinin üretimi ve tüketimi sonucu ortaya çıkan atıkların geri dönüştürülmesi ile elde edilen, kauçuk esaslı Nike Grind, markanın “Move to Zero”* hareketi kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalarından biridir.

Move to Zero; Nike'ın sürdürülebilirliğe olan derin bağlılığının bir devamı niteliğindedir ve gezegeni korumanın sporun geleceğini iklim değişikliğine karşı korumak anlamına geldiğine olan inancından kaynaklanmaktadır.

Nike'ın dünya çapındaki kampüslerinde tek kullanımlık plastiklerin kaldırılması ve nikecirculardesign.com aracılığıyla küresel tasarım topluluğu arasında diyaloğun başlatılması gibi taahhütleri içerir. Bu çabaları desteklemek adına, 2010'dan bu yana 6.4 milyar plastik şişeyi çöplüklerden toplayıp ipliğe çeviren dünyanın en önemli futbol takımlarının formalarının yapılmasına yardımcı olan “malzeme geliştirme programları” ve yenilenebilir enerjiyle çalışan lojistik merkezleri sıralanabilir.

Move to Zero, özellikle bir işletme olarak Nike'ın çevresel ayak izini en aza indirmek ve bir marka olarak olumlu etkiyi en üst düzeye çıkarmak için çalışıyor.

“Move To Zero” Çalışmaları

1. Nike, sahip olduğu ve işlettiği tesisleri 2025 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalıştıracak.
2. Nike, 2015 Paris Anlaşması'na uygun olarak küresel tedarik zincirindeki karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 30 azaltacaktır.
3. Nike, tüm ayakkabı üretimi atıklarının yüzde 99'unu çöplüklerden uzaklaştırıyor.
4. Buna ek olarak Nike, Flyknit ayakkabılar için yeni formalar ve üst kısımlar için iplikler oluşturmak üzere çöplük alanlarından yılda 1 milyardan fazla plastik şişeyi yönlendiriyor.
5. Reuse-A-Shoe ve Nike Grind programları, atıkları yeni ürünlere, oyun alanlarına, koşu parkurlarına ve kortlara dönüştürür.

* Nike'ın sıfır karbon ve sıfır atığa doğru yolculuğu olan “Move To Zero” (Sıfıra Gitmek) tek bir amacı var: Sporun geleceğini korumaya yardımcı olmak.


Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :