Beyoğlu Look

mimarizm.com / 15 Şubat 2017
Polita Mimarlık tarafından tasarlanan Beyoğlu Piyalepaşa Bulvarı üzerindeki Beyoğlu Look binası, çift cidarlı cephe sistemiyle ikinci bir cepheye kavuşturulmuş. Bu tasarım sayesinde bir örtü içine alınan yapıda monoblok bir görünüm elde edilmiş.

İstanbul Beyoğlu’nda, Piyalepaşa Bulvarı üzerinde yer alan proje 20 bin m²’lik kapalı alan içermektedir. Kurma kullanımlı yapı, iki bloktan oluşur. Bu iki bloğun arası galeri boşluğu olarak bırakılmıştır. Caddeden ulaşım galeri boşluğu içinden geçilerek sağlanır.

Dar bir alanda çatıya kadar açılan yırtık sayesinde geniş ve ferah bir atmosfer yaratılır. Girişin hemen sağında ve solunda yer alan kat bahçeleriyle ise yeşil doku iç mekana taşınır. Bu kat bahçelerindeki yeşil doku kullanıcılara da kapalı alanda nefes alma olanağı tanımaktadır.

Double-facade denilen sistem ile ikinci bir cephe tasarlanarak yapı bir örtü içine alınmış ve böylelikle monoblok bir görüntü yaratılmıştır. Kendi içindeki yırtık ve parçalanmışlıkla çevresinden ve gökyüzünden kopmayan yapı, aynı zamanda görsel olarak çarpıcı bir görünüm kazanmıştır. 

Plan

Kesit

Görünüş

 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :