TC MSB Savunma Sanayii Müsteşarlığı Yeni Hizmet Binası

06 Temmuz 2015

2006 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın açmış olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yarışmalar Yönetmeliği çerçevesinde Ön Seçimli Ulusal Mimari Proje Yarışması sonucunda tasarlanan proje birinci ödüle değer görülmüştür. Yapı, Ankara’da Bahçelievler semtinde, Kirazlıdere mevkiinde, askeri yapıların olduğu bölgede yer almaktadır. Ana ulaşım İnönü Bulvarı’na bağlanan bir iç yol ile gerçekleşmektedir. Tasarım Yaklaşımı
• Programın büyüklüğü ile ters orantılı arsa büyüklüğü,
• Tasarım alanının topografik özelliği ve iki parçadan oluşması 
• Kurumun uluslararası temsil özelliği,
• Kurumun organizasyon yapısı,
• İhtiyaç programının farklı işlevleri bir arada barındırması vb. özellikler tasarımda önemli derecede belirleyici olmuştur.Belirtilen bütün bu özelliklerin gerçekleştirilmesi projeyi ve yapıyı bu arsaya ait kılmış, başka bir söyleyişle “yerinin binası” olmasını sağlamıştır. Programın kapladığı alan büyüklüğünün arsanın alanına oranla daha büyük olması yapı dışında sosyal ve rekreasyon alanları oluşturulması koşullarını zorlamıştır. Bu nedenle yapıda çatı bahçeleri ve blok altlarında boşaltılmış zemin katları oluşturulmuştur. Bu alanlar yapısal ve bitkisel peyzaj elemanları ile desteklenmiştir.
 
 

Tasarım alanını iki parçaya ayıran kuzey-güney yönü doğrultusundaki iç yolun doğusunda kalan büyük parsel parçasının doğu kenarında yola doğru düzeyi düşen, yer yer 15 metre yüksekliğe kadar ulaşan kot farklarından oluşan etkili bir topografya vardır. Kuzey-güney yönünde arsa (150 m metre) boyunca uzanan bu yamaç yapı içinde eğime paralel konumda büyük bir iç boşluk (omurga) oluşturma fikrini getirdi. Bu büyük boşluk (omurga), çevresindeki bütün birimlere hem yatay hem de düşey dolaşım elemanları ile bağlantıları kurduğu gibi, farklı mekânlar arasında görsel ilişkileri de sağlamaktadır. Yapı boyunca (140 metre uzunluğunda) farklı yükseklik ve genişliklerde devam eden bu mekânın bir sınırını oluşturan eğik ve kırıklardan oluşturan doğal taş ile kaplanmış duvar bu mekânın ana elemanlarından biridir. Duvarın değişken olan hareketleri oldukça uzun sayılabilecek bu büyük boşlukta monoton olmayan dinamik bir ortam yaratır.İdare, devletin öteki kurumlarına göre hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli ilişkiler zincirine sahip olup, yurtdışından birçok ülke yetkilisinin iş görüşmeleri yaptığı bir kimliğe sahiptir.İdarenin proje çalışmaları aşamasında da görülen modern bakış açısı hem mekânlara hem de yapısal elemanlara yansıtılmıştır.Yapının yalnızca bir büro yapısı olmaması, ihtiyaç programı içinde çok farklı işlevlerin varlığının tasarımda mekânsal ve biçimsel olarak belirtilmesini gerektirmiştir. Tasarım alanının da iki parçadan oluşması bu işlevlerin ifadesini kolaylaştırmıştır. Büro blokları içinde bulunan sosyal kültürel işlevler (müze-sergi, kafe-kütüphane, konferans salonu SSİK salonu vb.) genel mekânsal kurgunun içinde özgün mekânlara ve formlara sahip olacak biçimde tasarlanmıştır.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 384. sayısında yayımlanmıştır.


TC MSB Savunma Sanayii Müsteşarlığı Yeni Hizmet Binası - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :