Hangar

mimarizm.com / 12 Eylül 2022
SO? tarafından yeniden işlevlendirilen hangarlar, IPA Florya Kampüsü'nde gerçekleşen kamusal etkinliklere, dönüştürülen yüzme havuzu ile birlikte ev sahipliği yapıyor.

SO?, IPA Florya Kampüsü'nde sergi ve etkinlik alanı olarak kullanılan Hangar projesini anlatıyor:

IPA Florya kampüsünün kamusal kullanıma açılması için, mevcut yapıların dönüşümü yüzme havuzu ile birlikte yeniden işlevlendirmeyi önerdiğimiz diğer iki bina Hangarlar.

Uzun zamandır kullanılmayan hangarların konumu ve çevrelerindeki peyzaj, hemen önündeki anıt çınar ağacı ile, hangarların çok amaçlı tek hacimlere dönüşmesi için çok uygundu. Mevcut yapının strüktürünü koruyup cephelerini yeniden tasarlayarak bu iki yapıyı beraber ya da ayrı ayrı kullanılabilen mekanlara dönüştürdük.

Yapılardan biri sergi içinde tasarladığımız sergi birimleri ve amfiler hareket ettirilebiliyor ve farklı etkinlikler için yeniden kurgulanabiliyor. İki yapının arasında yer alan tuvalet, teknik hacim ve depoları içeren kutu aynı zamanda hangarları birbirine bağlıyor.

Hangarların önünde yer alan yeşil boşluğun açık bir fuayeye dönüşmesi için cephenin tamamı açılabiliyor. Böylece içerideki etkinliklerin dışarı taşması da mümkün olabiliyor.

Hangarlar şu anda IPA Florya kampüsünde gerçekleşen kamusal etkinliklere, dönüştürülen yüzme havuzu ile birlikte ev sahipliği yapıyor.


Hangar - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :