Zeynep & Emre Evi

mimarizm.com / 02 Mayıs 2016
Zorlu Center rezidanslarından birinin 21. ve 22. katına kısmen yayılmış bulunan daire, üç kullanım alanına bölünmüş: Yemek, eğlence ve oturma grubu. Bu kullanım alanları; farklı malzemeler, mekana özel olarak tasarlanmış sabit ve hareketli mobilyaların tasarım diliyle birbirlerinden ayrılıyor. 

Zorlu Center rezidanslarından birinin 21. ve 22. katına kısmen yayılmış bulunan dairede 5 yatak odası, oyun odası, mutfak, iki işlik, galeri boşluklarıyla üst kata bağlanan bir yaşam alanı ve üst katta çalışma ve egzersiz alanları bulunmaktadır. Yatak odaları batı cephesine yerleştirilerek İstanbul Boğazı’na bakan geniş güney cephesi yaşam alanına ayrılmıştır. Yaşam alanı üç kullanım alanına bölünmüştür: Yemek, eğlence ve oturma grubu. Her kullanım alanı farklı malzemeler, özel olarak tasarlanmış sabit ve hareketli mobilyaların tasarım diliyle birbirlerinden ayrılmıştır. 

emrezeynep ev1

yemek odası

yemek odası1

emrezeynep 2

Eğlence bölümü arkasındaki TV ve ses ünitelerini saklayan, zeminden başlayarak hareketli duvara ve sonrasında tavana dönen beyaz yağlı meşe parke ve kaplama ile tanımlanmıştır. Galeri boşluğu ile üst kata bağlanan bu alan deri mobilyalar ve koyu gri doğaltaş ile tariflenen oturma grubu ile açık renk doğaltaş ve CNC tezgâhında işlenmiş poliüretan duvar yerleştirmesi ile karakterize edilmiş yemek alanını birbirinden ayırır. Eğlence alanının zeminindeki ahşap, merdiven basamaklarıyla üst kata ve merdivenle aynı biçim diline sahip kütüphaneye taşınır, bu katta çalışma ve egzersiz alanları salona bakan galeri boşluklarının iki tarafına yerleştirilmiştir.

Duvar Yerleştirmesi
Yemek masasının arkasında yer alan duvar yerleştirmesi bir yüzeyin UV parametrik alanına bağlı kalmadan, kesişen eğrilerden oluşan bir yüzeye özel olarak yazılan kod ile derinlik verilmesiyle oluşturulmuştur. NURBS yüzeylerinin poligonlara ve sonrasında “subdivision” yüzeylerine çevrilmesiyle akışkan bir yüzey elde edilmiştir. Bu akışkan yüzeyin üzerine düşen ışıkla oluşan ışık ve gölge oyunlarıyla duvar maddesel olmaktan çıkarılarak bu alana özel bir mekânsal deneyim oluşturmak hedeflenmiştir. Yerleştirme üçboyutlu modelin büyük yataklı bir CNC tezgâhında tek seferde 6 adet poliüretan bloktan işlenmesiyle üretilmiştir. Blok birleşimleri montaj sırasında elastik poliüretan macun ile doldurulmuş, bu sayede sürekli bir yüzey elde edilmiştir. Tesviye ve boya işlemleri şantiyede yapılmıştır. 

yemek odası 2

Merdiven ve Kütüphane
Aynı biçim dilini farklı ayrıntılarla düşünülmesiyle tasarlanan merdiven ve kütüphane mekânlar arası geçişte malzeme sürekliliğinin yanısıra görsel süreklilik sağlamakta, merdiven basamağı ve kütüphane rafının benzerliği mimari elemanlar ve mobilyalar arasındaki farkın bulanıklaştığı bir mekânsal deneyim sunmaktadır. Basamaklar bir rampadan, raflar duvardan soyularak ayrılan elemanlar olarak düşünülmüş, soyulma ahşap yüzeylerin altından farklı bir malzemeyi ortaya çıkarmaları fikriyle desteklenmiştir. Bu ikinci katman merdivende basamağın taşıyıcılığını sağlayan 10 mm sac, kütüphane raflarında ise yine rafları taşıyan dolu kesitli paslanmaz çelik profiller ile oluşturulmuştur. 

merdiven

ofis

ofis

plan merdiven

plan kutuphane

Oyun Odası Mobilyaları
Oyun odası için belirlenen uzay teması çerçevesinde duvarlara İngiliz illüstrator Ben Newman’ın “Astro Cat” kitabından karakterler uyarlanmıştır. Bir duvarda bu fona ön plan oluşturacak, farklı oyunların parçası olabilecek dağ formasyonları, öteki duvarda ise illüstrasyonların ruhuna uygun retrofütüristik bir dolap tasarlanmıştır. Her iki mobilya da üçboyutlu modelden CNC ile işlenen EPS bloklar üzerine uygulanan cam elyaf (fiberglas) katmanlarından üretilmiştir. 

oyunodasi1

oyun odasi2

Ebeveyn Banyosu-Küvet
Ebeveyn banyosu ve yatak odası tek bir mekân olarak düşünülmüştür. Yatak odası tarafından görülebilen, cephe önüne yerleştirilmiş küvet, proje için özel olarak üretilmiştir. Üçboyutlu bilgisayar modelinden CNC ile işlenerek üretilen model üzerinden alınan kalıpla akrilik döküm gerçekleştirilmiştir. Su sıçramasından esinlenilen küvetin formu insan vücudunun ergonomisi ve banyo aksesuarlarının yerleştirilebileceği işlevsel alanlar düşünülerek biçimlendirilmiştir.

ebeveny banyo

ebeveyn banyo2

plan

 

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 411. sayısında yayımlanmıştır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :