Hom Design Center

mimarizm.com / 14 Şubat 2019
Mobilya ve dekorasyon markalarını tek çatı altında buluşturan Skyland İstanbul bünyesinde kapılarını açan HOM Design Center’ın iç mekan tasarımları; alışveriş merkezleri, konut ve eğitim yapıları konusunda uzman METEX Design imzasını taşıyor.

Eroğlu Yapı’nın, Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen mobilya ve dekorasyon markalarını tek çatı altında toplayan yeni alışveriş merkezi HOM Design Center kapılarını açtı. HOM Design Center, birçok ülkede sayısız projeye imza atan ünlü mimar Peter Vaughan tarafından tasarlanan, İstanbul’un en çekici yaşam ve yatırım merkezlerinden Skyland İstanbul karma projesinin içinde yer alıyor. Yılda 5 milyon ziyaretçi beklenen HOM Design Center’ın iç mekan tasarımları ise alışveriş merkezleri, konut ve eğitim yapıları konusunda uzman mimar Sinan Kafadar’ın imzasını taşıyor.

Hom Design Center, ünlü markaların yaratıcı tasarımlarını beğeniye sunarken, ev ve ofislerini kendi zevklerine göre tasarlamak isteyenler için kaliteli ve yaratıcı çözümler barındırıyor.

Ziyaretçilerin pek çok seçeneği tek adreste bulabileceği konforu ve zaman tasarrufunu sağlayan projede yer alan yer alan markalar arasında Bretz, By Kepi, Casa, Cumba Garage, Cumba Selection, Çilek, Dartiste, Dekor 34, Dokumacı, Enne Mobilya, Enza, Ersa, Estetik Decor, Evist, Fatih Kıral, Fatih Kıral Kids, Fuga, Halsa, Hamm, İdaş, İşbir Yatak, Kaas, Koleksiyon, Lazzoni, Luxi Lighting, Maison, Mete Bronz, Metin Akpınaray, Mira Mobilya, N Design, Natuzzi, Özartaş, Siemens, Simurg, Sit Design, Stella, Şark Halı, Tepe Home, Vanessa, Yatsan, Zirve bulunuyor.

HOM Design Center’ı diğer AVM’lerden ayıran özelliği, tasarım ve tasarım ürünlerine dair her şeye tek çatı altında ulaşılabilen bir merkez olmasıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olması da burayı, tüm tasarımcı, mimar ve iç mimarlar için bir cazibe merkezi haline getiriyor. Burası, sadece tasarım profesyonelleri için değil, iç mimari ve dekorasyonla ilgilenen herkesin ihtiyaçlarına cevap veren bir alışveriş merkezi olma özelliği ile öne çıkıyor. 

Proje sürecinde bu özelliklerden yola çıkan METEX Studio KARE, diğer AVM’lerden farklı olarak, sadece koridorlarını gezerken dahi insanları şaşırtacak ve onlara ilham verecek, alışılmışın dışında bir iç mimari tasarıma imza attı.  

Sinan Kafadar ve Yalın Çağatay 13 Şubat günü HOM Design Center'da gerçekleştirdikleri söyleşide, HOM Design Center'ın iç mekan tasarım sürecini ve farklılık arayışları sonucunda nasıl özgün bir tasarıma imza attıklarını paylaştılar.

“Burası kalıcı bir fuar alanı”

Sinan Kafadar: “Farklılık arayışı içinde, mağazaların her birinin kendi vitrinlerini, kendi dekorasyonlarını ön plana çıkardık. 4-5 malzeme ile bir iç mimari oluşturduk; zemindeki gri renkli mermer, seramik olmaması için büyük savaşlar verdik. Kolonların üzerindeki kaplama; kolonların gövdesini gösteren, içinden aydınlanan, Yalın’ın oluşturduğu tavandaki paneller; doğrudan aydınlatma sağlıyor, hem mekanın akustiğine faydası oluyor hem de arzu ettiğimiz, buranın akılda kalıcılığını artırıyor. Burada çekilen fotoğrafa daha sonra bakılıp burası HOM denmesi bizim için önemli.”

AVM’lerin durumunu da değerlendiren Sinan Kafadar, tekstilin artık düşüşe geçtiğini belirterek, yeni projelerde yiyecek içecek alanlarının yüzdesinin artığını belirtti. Ayrıca AVM'lere mevcut sinema salonlarının yanında canlı performans sergilenen etkinlik alanlarının da ilave edildiğine dikkat çekti.

“HOM’un farkı Design Center olması”

Yalın Çağatay; “Bu AVM’nin farkı “Design Center” olması. Büyük bir AVM değil, 60.000-80.000 m2’ler yok. Design Center olarak farklılaşabilmesi için, daha özgün bir tasarım ortaya koyma lüksüne sahip olduk. AVM mevcut halinin 3-4 katı büyüklüğünde olsaydı bu malzeme seçimini ve tasarımını uygulayamayacaktık ya da belli bir yerinde uygulayabilecektik. İsteğimiz, hem tasarımcıların hem meslektaşlarımızın burayı gezerken farklı bir yer olduğunu hissetmesi.”

HOM Design Center’da mağazaların yanısıra ünlü tasarımcı, mimar ve sanatçıların çalışmalarının sergileneceği Inspiration Area bulunuyor. Inspiration Area, düzenlenen etkinliklerle mimarlık, tasarım ve sanat dünyasının önde gelen isimlerini ziyaretçilerle buluşturuyor.

Mobilya ve dekorasyon markalarını tek çatı altında buluşturan Skyland İstanbul bünyesindeki HOM Design Center, her gün 10:00-20:00 saatleri arasında açık olan HOM Design Center, hemen yanındaki metro durağı ile ulaşım anlamında da kolaylık sunuyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :