Mecaplast Ar-Ge Merkezi

06 Temmuz 2015
Yapı, şantiyelerde gördüğümüz “konteyner” tipi prefabrik kutuların bir araya getirilmesiyle yaklaşık üç ayda tamamlanacak hızlı bir çözüm olarak tasarlandı.

Fransız Otomotiv firması Mecaplast’ın İstanbul’da kurmak istediği Ar-Ge departmanı için, çok hızlı ve ekonomik inşa edilebilecek bir proje çözümü talebi oldu. İlk etapta 60 kişilik büro ve laboratuvarlardan oluşacak düzen, zaman içinde büyümeye uygun bir yapıda olmalıydı. Büro personelinin sigara içme gereksinimlerinin iş kaybına neden olmayacak şekilde çözülmesi de öncelikli bir talepti. Yapı, şantiyelerde gördüğümüz “konteyner” tipi prefabrik kutuların bir araya getirilmesiyle yaklaşık üç ayda tamamlanacak hızlı bir çözüm olarak tasarlandı.

3x6 metre boyutundaki “konteyner”lerin modüler ve tekdüze görünüşlerini bozmak için cephede firmanın logosunu da taşıyan ikonik bir tak kullanıldı, öteki cephe yer alan sigara balkonu ile de cephedeki monoton ritim dağıtıldı. Yapının saydam yüzeyleri hem ısı ve ses yalıtımı sağlanması hem de cepheye görsel bir dinamizm kazandırılması amacıyla metal ağ bir örtü ile perdelendi.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 382. sayısında yayımlanmıştır.


Mecaplast Ar-Ge Merkezi - Resim Galerisi

Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :