Yeni ortaklık var

04 Mart 2009Kısa vadede sizi bir ortaklık bekliyor sanırım?

Üç-dört yıl önce tanıştığımız ve irtibatı kaybetmediğimiz Hollandalı büyük bir mimarlık ekibi ile, İsveç'te yaşamış olmamın getirdiği bir Kuzeylilik sayesinde rahat diyalog kurabiliyorduk. Bu ekip daha önce Çin'de yerli bir firma ile ortaklık yaparak büro açmıştı. Yeni bir proje olarak da Türkiye'de büro açmayı düşünüyorlardı. Ortaklı için bana teklifte bulundular. Tek başlarına tanımadıkları bir bölgede büro açmaları çok zor. Zaten Hollanda'dan eleman getirmek de çok pahalıya mal olacak bir iş. Dolayısıyla ortaklık yapmak hem onlar açısından, hem de bizim açımızdan cazip.

Daha önce Çin'de de bu modeli uygulamışlar, Türkiye'de başarılı olursak da Katar'da bizim de içinde bulunduğumuz bir ortaklık söz konusu olacak.

Yani bu bölgede yapılacak olan projeleri adı henüz belli olmasa da ortaklık adına alacağız. Ben de zaten Türkiye dışında, bölgede neler yapıldığını merak ediyorum. Kriz dolayısıyla biraz yavaşlasa da süreç devam ediyor.
 


Kriz sizin işlerinizi ne doğrultuda etkiledi? 

Genellikle şöyle şeyler yaşıyoruz: Yaptığımız projelerin yatırımcısı kriz nedeniyle değişince, yeni yatırımcının istekleri doğrultusunda proje revize oluyor. O yatırımcı bir kez daha değişiyor ve bu kez de onun isteklerine göre projeyi revize ediyoruz. Elimizde üç kez yatırımcısının değiştiği böyle bir iş var örneğin. Bu kötü bir süreç. Sürekli değişiklik yapmak insanı isyan noktasına getiriyor...

Mimarlara göre mühendislik şirketleri çok daha kolay rest çekebilir. Hele mimar, o güne kadar hiç öyle bir yapı yapmamışsa illa da o projeyi yapmak ister. Patron da bunu bildiğinde mimara pek çok şey dayatır.

Yine kriz nedeniyle Güney'de çok sevdiğimiz bir projede sorunlar oluştu, yatırımlar uzamaya başladı. Süreç uzadıkça siz bekleyemez hale geliyorsunuz. Çünkü sürecin yavaşlaması demek büroda dönen çarkın da yavaşlaması demek. Bu kriz her şeyi yavaşlatıyor...  

Yarım kalan projeleriniz olmadı hiç değil mi?

Yok, olmadı. Sadece süreçler yavaşladı, ama projeler yarım da kalabilir. Bu krizin bizi nereye götüreceği belli değil ki. Krizin daha etkilerinin görülmediği söyleniyor. Bu benim meslek hayatımda gördüğüm en büyük kriz...

Daha etkileri görünmedi ki bu krizin... Bu günü aramayalım da. Bu benim gördüğüm en büyük kriz. Türkiye çok kriz gördü ama bu başka.


Oğuz Öztuzcu ile
Ant Öztuzcu ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :