"Ulaşım mekanları tasarımında başarılı olmamın en önemli nedeni, benim de sürekli yolculuk halinde olmam olabilir"

07 Kasım 2008

Mimari projeleriniz arasında otobüs terminali, havaalanı gibi ulaşım mekânları da var. Mimari ve yolculuk ilişkisini kurarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Beni düşündürdünüz şimdi. Söylediğim gibi ben Ankara'da çok az yapı yaptım. Yapılarım hep başka illerde oldu. Bu nedenle sürekli yolculuk halinde oldum. Belki ulaşım mekânlarını tasarlarken de bu yüzden başarılı olmuş olabilirim. Çünkü ben hep o ruh hali içindeydim. Tespitiniz doğru, tasarımlarımız arasında ulaşım mekânlarının sayısı fazla. Tabii biz bunları özellikle seçmiyoruz. Yarışmalara girip birinci olduğumuz tasarımımız uygulanıyor. Bizim özellikle havaalanlarındaki performansımız çok iyiydi. İzmir'de birinci, Ankara'da ikinci ve Dalaman'da üçüncü olduk. Ulaşım mekânlarını tasarlamaya Antalya Otobüs Terminali ile başladık. Ardından Manavgat Otobüs Terminali'ni yaptık. Ondan sonra havaalanları geldi. Ulaşım yapısı bir kapı gibidir; kente oradan girer çıkarsınız. İnsanın kente gelirken ilk algıladığı yerdir. Çıkarken de arkanızda birilerini bırakırsınız. Tasarımı yaparken, yolcu ve yolculuğa dair unsurları kendinize göre yorumlamalısınız.

 

 

Mesela İzmir Adnan Menderes Havaalanı'nda, mekânları hız ve uçakla yolculuk üzerine kurduk. Mekânın ölçeğini değiştirdik; havaalanına girdiğiniz zaman mekanların sınırlarını kaldırmaya çalıştığımızı görürsünüz. Mekânlarda, insanları psikolojik olarak hıza ve büyüklüğe alıştırmak istedik. İskeleye girdiğiniz zaman cam yüzeylerin sınırları nerelere taşıdığını görürsünüz. Antalya Otobüs Terminali'nde ise düzayaklık üzerine kurduk her şeyi. Düz bir platform üzerindedir her şey. Yolcular bir basamak bile çıkmaz. Antalya'da hava çok sıcaktır biliyorsunuz. O yüzden terminalde hep saçaklar görürsünüz. Her şey bir gölgenin altındadır. Mesela giden yolcuyu öyle bir yere yerleştirdik ki, binanın kendi gölgesi öğleden sonra otobüslerin üzerini kapatır. İşte orada gölgenin tasarımını yaptık. Yapı içinde, insanların hayatını kolaylaştırmaya başladığınız zaman birçok şeyi çözmüş oluyorsunuz. Açık alanlar, havuzuyla peyzajıyla turistik mekanları anımsatır ve Antalya'nın iklimine uygundur. Adnan Menderes Havaalanı Dış Hatlar Terminali'nde ise insan üzerinde farklı etki eden mekânlar vardır. Gökyüzündeki yaşanan ölçeği mekanlara taşıdım. Ayrıca uğurlayıcılar için Adnan Menderes Havaalanı Dış hatlar Terminali'nde apronu ve uçakları gören uğurlama mekanları tasarladık. Uğurlayanlar yolcularını uçağa binene kadar görürler.


Yakup Hazan ile Bir Mimarın Hayatı ve Kenti Üzerine
Restorasyon ve Koruma Üzerine...
Çalışanlar ne dediler?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :