"Tasarımın spekülatif hale getirilmesiyle mücadele ediyoruz"

14 Mayıs 2015

Tasarımcı şapkanızın yanında, Valensiya tasarım derneği "Asociación de Diseñadores de la Comunidad Valenciana - ADCV"nin de başkanlığını yürütüyorsunuz. Dernek çatısı altında ne gibi faaliyetler düzenliyorsunuz?

ADCV, tasarımcıların haklarını savunmanın yanında, kamusal alanda yapılan kötü uygulamalara karşı farkındalık yaratmayı ve ses çıkarmayı amaçlayan aktif bir meslek kuruluşu.

Valensiyalı tasarımcıların tanıtımı konusunda bu yıl, "Design & Gastronomy" başlığı altında altıncı tasarım haftası etkinliğini düzenledik. Bildiğiniz gibi gastronomi İspanya'da çok popüler bir konu. Her biri üç yaratıcı kişiden (tasarımcı, şef,  zanaatkâr) oluşan 14 ekip, bu etkinliğe özel tabaklar tasarladı. Zanaatkârlar da bu tasarımlardan birer tane ürettiler. Bu tasarımlar ‘Disseny al Plat' (Design in the Dish) sergisinde bir araya getirilerek, Valensiya Üniversitesi LaNau Kültür Merkezi'nde gösterime sunuldu.© Ramón Arnau, Alejandro del Toro, Joaquín Cabedo


Serginin ilginç bir yanı da şuydu; Valensiya'nın yüksek gastronomiyle ilgilenen en iyi şeflerinin katıldığı etkinliğin sonunda bir piyango düzenleyerek, bu 14 özel tasarım tabağı kazananlara hediye ettik. Elde edilen gelir, yoksullara yardımda bulunan Valensiya Gıda Bankası'na aktarıldı. Burada vermek istediğimiz mesaj; tasarımcılar, şefler, zanaatkârlar olarak halkı refaha erdirebileceğimizi, Valensiyalılara istihdam yaratabileceğimizi ama bu iş alanını geliştirmek için yardıma ihtiyacımız olduğunu göstermekti. Bu tüm toplum için bir zenginliktir. Tasarımcılar olarak bu refaha katkıda bulunmaya hazırız. Amacımız gıda bankasının tamamen ortadan kaybolması. Tabi o güne kadar bu sosyal yardım kuruluşuna desteğimiz sürecektir.

İspanya'daki diğer meslek örgütleriyle de iletişime geçiyor musunuz? Yoksa daha çok bölgesel çaplı bir organizasyon mu söz konusu? Valensiya'nın tasarım alanındaki üretimini ülkesel ölçekte nasıl değerlendirirsiniz?

Ülke çapındaki 5-6 tasarım derneği ile birlikte, İspanya Tasarım Dernekleri Ağı (READ)'a üyeyiz. Aramızdaki iletişim oldukça güçlü. READ henüz yeni bir oluşum, on yıllık tartışma ve çalışma sürecinin ardından yaklaşık iki yıl önce kuruldu. Hem üye dernekler hem de diğer tasarım örgütleri ile ulusal düzeyde bir diyalog ortamı yarattık. Aynı zamanda Güney Amerika'daki, özellikle de Meksika ve Şili'deki dernekler ile iletişim halindeyiz. Bunun dışında, uluslararası ölçekte sınırlı sayıda girişimimiz olduğu söylenebilir. Mali anlamda hala sıkıntıdayız.

Ama READ'ın henüz çok yeni bir oluşum olduğunu söylediniz...

Evet, henüz işin başındayız. Özellikle cephe aldığımız bir konu da tasarımın spekülatif hale getirilmesi. Bu anlamda spekülatif bir ortam yaratan her türlü yarışmaya karşıyız. Çok sayıda tasarımcı çalıştırıp, sadece ödül alana yüklü maaş ödeyen firma ve kurumlar ile mücadele halindeyiz. Bunun, tasarımı işe dahil etmede adil bir yol olmadığını düşünüyoruz. Bu meseleyi tartışmaya açarak, firmalara ve kurumlara, tasarım yönetimi anlamında daha adil ve verimli bir yaklaşım sunan alternatifler öneriyoruz. Bu konu az önce bahsettiğimiz yerel dernekler için de önemli bir odak noktası oluşturuyor. Hem Avrupa hem dünya ölçeğinde, tasarımcıların bu kötü uygulamalara karşı birlikte mücadele etmelerini sağlayacak bir diyalog yaratılmalı. Bu geleceğimiz için çok önemli...


Carlos Tiscar ile tasarım pratiği üzerine...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :