“Tasarımcılar sosyal medyada başka bir kimlikle varlar”

06 Aralık 2011

Sosyal medya tasarımcıların işine ne kadar yarıyor? Tasarımcıların kendi aralarında yaptıkları konuşmaların takipçileri tarafından da okunabilir olmasının onlara bir geri dönüşü oluyor mu? Ya da bu davranışı nasıl değerlendiriyorsun?

Sosyal medyayı etkin ve etkili biçimde kullanan tasarımcılar bundan oldukça fayda sağlayabilir. Tasarımcıların birbirleriyle olan konuşmalarının kullanıcılara ulaşmasının yanı sıra tasarımcıların doğrudan kullanıcılar ile konuşması, onların isteklerini dinlemesi iletişim adına atılan bir adımdır. Açıkçası tasarımcıların sosyal medyada tasarımcı kimliklerinden çok başka kimlikleri ile ön planda olduklarını düşünüyorum. Tasarım alanında çalışan, bir şeyler üreten ve bu alanda paylaşım yapanlar çok az.


Tasarımcının özel hayatına şahit olmak, o kişinin ürettiği tasarımları daha da arzu edilir hale mi getiriyor yoksa sıradanlaştırıyor mu?

Bu sanırım çok kişisel bir durum. Açıkçası ben tasarımcının üretim sürecine dahil olduğumda tasarım objesini daha arzu edilir buluyorum.


Peki sosyal medya yaratıcı endüstrilerin ve kültürel üretimin geleceği için neler vaat ediyor?

Sosyal medyayı doğru kullanan, oyunu kurallarına göre oynayan, onun ruhunu yakalayan ve ona bir şeyler katarak kendisine katan yaratıcı endüstriler, kültürel üretimin ve yaratıcılık alanındaki yeni üretimlerin oluşumuna temel olacaklardır. Sosyal medya ile geliştirilen yaratıcı ve farklı projelerin bu alandaki üretimin ve kalıcılığın çıkış noktası olacağını da düşünüyorum.

 


Emre Erbirer - İKSV Sosyal Medya Sorumlusu
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :