Sulukulelilerin hukuk mücadelesi

03 Haziran 2009Mahalleyi terk etmeleri istenen Sulukulelilerin hukuk mücadelesi devam ediyor. İstanbul İdare Mahkemesi'nde avan projenin iptal davası, yine İstanbul İdare Mahkemesi'nde yıkım sırasında kişilere verilen zararlardan ötürü tazminat davası ve Fatih Asliye Hukuk Mahkemesi'nde düşük tespit edilmiş olan kamulaştırma bedelini yükseltme davası olmak üzere üç ayrı dava sürüyor.

Sulukuleliler adına davaları açan Avukat Hilal Kuey, "Sulukule'de yaşananlar aslında tüm dünya yaşanan örneklerinden sadece biri. Kentin merkezinde kalmış bu eski yerleşimde yaşananlar, kapitalizmin doğasında olan herşeyi kara dönüştürme mantığının da bir sonucu. İstanbul çok büyük bir metropol olduğundan süreç daha vahşi yaşanıyor" diye konuştu.

Kuey, 5366 sayılı Yıpranan tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun'nun hem anayasaya hem de diğer yasalara aykırı taraflarının olduğunu, fakat Sulukule'de yaşananların hepsini 5366 ile açıklanamayacağını söyledi. Yasaların insan eliyle uygulandığını hatırlatan Kuey, "Bu yasaları, ekonomik yönden güçsüz bir mahallede uygulamaya kalkınca kişilerin hak arama oranı çok düşük oluyor. Yani Sulukule'deki yıkımlar mevcut kamulaştırma yasasına ve 5366 sayılı yasaya da aykırı olarak yapıldı. Bu noktada uygulayıcının niyeti önemli" dedi.

Kuey, Sulukule ile ilgili devam eden davaları ise şöyle anlattı:

" Uygulama projesi henüz onaylanmadığı için avan projenin iptali ile ilgili İstanbul İdare Mahkemesi'ne, özetle belediyenin hazırladığı mevcut projenin, Sulukule'de yüzyıllardır yaşayan kültürü ve o kültürün bir parçası olan Romanları korumadığı, bu durumun yasalara ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu gerekçeleri ile açmıştım. Dava devam ediyor.

Yine İstanbul İdare Mahkemesi'ne yıkım sırasında müvekkileme zarar verildiği gerekçesiyle açtığım tazminat davası devam ediyor.

Bir de Fatih Hukuk Asliye Mahkemesi'ne kamulaştırma bedelinin çok düşük tespit edilmiş olduğu gerekçesi ile açtığım bedel yükseltme davası var, o da devam ediyor"
 
AİHM 'de bir dava daha açmayı planladığını ifade eden Kuey söyle konuştu:

"Belediye yaşanan hukuksuzluklara devam ediyor mahallede. Bu uzun bir mücadele süreci, biliyorsunuz. Bu süreçte mücadele etmeyi göze alan birkaç müvekkilime avukatlık yapıyorum." 


Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük ile...
Sulukule Platformu'ndan Aslı Kıyak İngin ile...
Sulukule Platformu'ndan Neşe Ozan İle
İBB KUDEB Müdürü Mehmet Şimşek Deniz ile...
Avukat Hilal Kuey ile...
Erbatur Çavuşoğlu'nun kaleminden...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :