Palazzolar ve Villalar

30 Aralık 2014

Palladio, 'Mimarlık Üzerine Dört Kitap' (I Quattro Libri dell'Archıtettura, 1570) adlı eserinin ikinci kitabında, tasarımını ve uygulamasını yaptığı konutları anlatır.

Şehirde yapıldığı için saray olarak adlandırılan yapılarını ve kır evlerini benzer kriterler içinde ele aldıktan sonra, kır evlerinin bağlamını ve konumu gereği farklılaşan yönlerini inşa ettiği yapılar üzerinden ifade eder. Tüm kitaba baktığımızda konutun önemli bir yer kapladığını ve konut alanında değişen ölçek ve plan tiplerinde çok sayıda farklı yapı inşa ettiğini görürüz. Tek katlı, iki katlı, iç avlulu, avlusuz, yoğun yapı dokusu içinde, şehrin dışında  olarak olmak üzere değişen kriterler ve koşullarda günümüze kadar gelmeyi başaran, Firmitas (Sağlamlık) ilkesini önemsediğini zaman geçtikçe açığa çıkaran barınma yapıları inşa etmiştir.

Bölümün başında hem kır evinde hem de saraylarında geçerli olan genel değerlendirmelerde bulunur. Şehirde inşa edilenlerin ‘Palazzo' olarak adlandırıldığı ve yaptığı kişinin adıyla anılan yapılarını detaylı bir biçimde anlatır.  Saraylarının ve kırda yapıldığı için ‘Villa' adını alan yapılarının ortak kriterlere sahip olduğu, kır evlerinin bazı noktalarda farklılaştığı görülür.

Nasıl bir plan kurguladığından, arsayı nasıl ele aldığından, iç süslemelerini hangi sanatçıların yaptığına kadar farklı açılardan yapılarını tarif eder. Yazdığı bu yapı anlatısına yaptığı plan çizimleri, cephe çalışmaları ve detay çizimleri eşlik eder.                  Palazzo Valmarana                                       Palazzo Chiericati


Andrea Palladio'nun İzinden...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :