"Ofisin bulduğu semti seçerken önem verdiğimiz kriterlerden biri güvenlikti"

17 Ekim 2016

Eşinizle birlikte çalışıyorsunuz değil mi?

Renda Helin Çilalioğlu Çizer: Evet, eşim aynı zamanda, ortağım, kendisi grafik tasarımcıdır. Maltepe Üniversitesi’nden mezun oldu. Ama o da alaylı bir iç mimar sayılır babasının işi dolayısıyla…
Yani siz de işin içerisindesiniz, grafik tasarım değil iç mimarlık yapıyorsunuz, öyle mi?

Çağın Çizer: Evet, bizim bölümümüz iç mimarlık ve mimarlık bölümleriyle iç içeydi, grafik tasarım derslerine gelen hocaların hepsi normalde mimarlık bölümü hocalarıydı. Hala keşke iç mimarlık okusaymışım diyorum. Teknik meseleleri çözmeyi severim.

RH: Uygulamada eşim benden daha iyidir diyebilirim. 

Yollarınız nasıl kesişti, biraz bahsedebilir miyiz?

RH: Ben o sıralar Sinan Üstünkal’ın Bebek’teki ofisinde staj yapıyordum. Eşim ve babası bu ofisin uygulama işlerini yürütüyordu. O sırada tanıştık eşimle. Ben bu arada doğma büyüme Ankara’lıyım. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunuyum. Ama hep İstanbul’da çalışmak istedim. İlk stajımı İstanbul’da yaptıktan sonra da 1 yıllığına İtalya’ya giderek Domus Akademi’de eğitim aldım. Bu süreçte beraberliğimiz de devam etti ve sonra evlendik. 13 yıllık bir ilişkimiz var.

Ofisinizi açmadan önce herhangi başka bir mimarlık ofisinde çalıştınız mı? Nasıl ve ne zaman karar verdiniz kendi ofisinizi açmaya?

RH: Evet, 3- 3,5 yıl boyunca Dara Kırmızıtoprak’ın ofisinde çalıştım. Ama sağlık problemleri nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım. Dara Bey’in ofisi çok yoğun bir ofistir. Orada 7-24 çok hızlı bir biçimde çizim yaparsınız. Doktorum 1 yıl boyunca çalışmamam gerektiğini söylemişti. Dara Bey benden memnun olduğu için yarım gün çalışmama karar verildi ama bazı açılardan çalışmaları o şekilde yürütmek de zor oldu ve işten ayrılmak zorunda kaldım. Sonrasında bir dönem freelance işler yapmaya başladım. İşlerimiz çoğalınca da bir ofise ihtiyacımız olduğunu düşündük. Bu ofisi 2012 yılında açmaya karar verdik. Neredeyse 4 yıl oluyor. 

Ofisinizin içinde bulunduğu semti ve yapıyı seçerken herhangi bir kriteriniz var mıydı? 

RH: Evet, aslında benim her zaman hayalim Maslak Sanayi tarafında bir ofis açmaktı. Ama Nef’in sunduğu avantajlar fikrimizin değişmesine neden oldu. Gece geç saatlere kadar bazen çalışıldığı için Maslak Sanayi’de güvenlik sorunu olabileceğini düşündük. Burada güvenlik, otopark, teras, toplantı odaları, spor ve sinema salonları var. İstediğiniz zaman playstation ya da masa tenisi oynayabiliyorsunuz. Burası o anlamda Google ofislerini aratmıyor. Gerçi tüm bunları yapmaya pek de vakit bulamıyorsunuz ama bir takım avantajlara sahip olduğunuzu bilmek insana iyi geliyor. Levent metrosuna da 15 dk’lik mesafedesiniz.


Renda Helin Çilalioğlu Çizer ve Çağın Çizer ile
Tasarım Ekibi ile
İlişkili İçerikler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :