Mimarlık filmi

04 Mart 2009İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin (İSMD) Başkan Yardımcısı olarak İSMD'nin yürüttüğü projelerden biraz bahsedebilir miyiz?

Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği'ne (AB) mimarlığın ne olduğunu sokaktaki insana anlatan bir film çekmek için müracaat etmiştik. O zaman ki başkanımız Doğan Tekeli "Biz bu işin altından kalkamayız" dese de ben bu fırsatı kaçırmamak gerektiğini düşünüyordum. O da "Aldın o zaman başına belayı" dedi. (Gülüyor)  Hakikaten o engin tecrübesiyle doğru söylemiş. Projeyi ben yönetiyorum, ama film işi bilmediğimiz bir iş ve bürokrasisi çok fazla. Şu anda NTV ile çalışmalarımız devam ediyor. Yurt içinde ve yurt dışında olmak üzere iki hafta sonra çekimler başlayacak. 12 bölümlük bir dizi olacak bu. Basit bir dille, soyut kavramlar üzerinden değil de insanların bildiği kavramlardan üzerinden anlatacak mimarlığı. 

15 Mayıs'ta Paris'te film ile ilgili bir konferans yapılacak. Daha kapsamlı olacak ikinci konferans ise Türkiye'de, YEM'de gerçekleştirilecek. Filmin içeriğini ODTÜ'den Aydan Balamir hazırlıyor.

Alman Mimarlar Birliği proje ortağımız olduğundan film Almanca'ya da çevrilip, çeşitli yerlerde gösterilecek.


Oğuz Öztuzcu ile
Ant Öztuzcu ile
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :